Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Litva si zajistila levnější plyn z Ruska

Investice 09.05.2014 | 06:51 0 Komentářů

Litva v minulosti obviňovala Moskvu, že manipuluje s cenami plynu, aby získala politické výhody.

Litva si zajistila levnější plyn z Ruska

Vilnius – Litevská plynárenská společnost Lietuvos Dujos si zajistila výrazné snížení ceny zemního plynu dodávaného ruským Gazpromem. Oznámila to ve čtvrtek firma, ve které Gazprom vlastní více než třetinový podíl. Výši dohodnuté ceny však nezveřejnila. Dohoda podle litevské vlády přinese levnější plyn místním spotřebitelům.

Lietuvos Dujos dodává plyn domácnostem i podnikům a kontroluje zhruba 40 procent trhu. Nová cena bude platit do konce roku 2015, kdy vyprší dlouhodobá dohoda o dodávkách ruského plynu. „Dohodnutá cenová úroveň poskytuje dobrý základ pro jednání o dodávkách plynu po roce 2015,“ řekl agentuře Reuters náměstek generálního ředitele litevského podniku Joachim Hockertz.

Litva v minulosti obviňovala Moskvu, že manipuluje s cenami plynu, aby získala politické výhody. Evropská komise nyní vyšetřuje cenovou politiku Gazpromu ve východní Evropě, včetně České republiky.

Rusko nyní rovněž vede spor ohledně ceny plynu pro Ukrajinu. Ta letos stoupla na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových z dřívějších 268,50 dolaru. Kyjev kvůli tomu obvinil Moskvu, že používá plyn jako politický nástroj k potrestání Ukrajiny za to, že se snaží vymanit z vlivu Kremlu.

Litva platila na konci roku 2013 za tisíc metrů krychlových ruského plynu 465 dolarů. Litevský premiér Algirdas Butkevičius již dříve předpověděl, že Gazprom cenu sníží o zhruba 20 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.