Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Litva dostala zelenou, v Pobaltí se bude platit jen eurem

Investice 04.06.2014 | 13:41 0 Komentářů

Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro. Stát se tak má od začátku roku 2015.

Litva dostala zelenou, v Pobaltí se bude platit jen eurem

Brusel – Od příštího roku se nejspíš bude v celém Pobaltí platit eurem. Přidat se k Estonsku a Lotyšsku má i Litva, která podle Evropské komise splňuje podmínky pro přijetí společné evropské měny. Litva by tak eurem mohla začít platit od počátku roku 2015.

Dnešní návrh Komise, kterému předcházel litevský návrh na zavedení eura, musí ještě potvrdit členské státy. Nejspíš se tak stane ještě v druhé polovině tohoto měsíce. Litva bude devatenáctou z celkem 28 zemí Evropské unie, která přijme euro – měnu spojovanou v posledních letech i s ekonomickými potížemi EU.

„Litva je připravena přijmout euro k 1. lednu 2015,“ potvrdil na tiskové konferenci eurokomisař pro hospodářskou a měnovou politiku Olli Rehn.

Litva podle Rehna plní potřebná maastrichtská kritéria, má odpovídající měnovou politiku a provedla významné hospodářské reformy. „Zkoumali jsme Litvu hluboce, ale spravedlivě,“ zdůraznil eurokomisař. Litva je poslední ze tří pobaltských zemí, někdejších částí Sovětského svazu, která zatím eurem neplatí.

Rehn: Eurozóna je lepší

Hrubý domácí produkt na hlavu se v Litvě podle eurokomisaře zvýšil z 35 procent průměru EU v roce 1999 na předpokládaných 75 procent v příštím roce. „I to je důkaz dopadů ekonomických reforem a transformace, kterou Litva prošla,“ míní Rehn.

Připomněl, že navzdory černým scénářům v době ekonomické krize se ani po roce 2008 eurozóna nerozpadla. Naopak se rozšířila ze 16 na 18 zemí a od počátku příštího roku – v případě podpory návrhu Komise ze strany členských zemí – na 19 států.

Země platící eurem mají teď podle Rehna lepší ekonomickou koordinaci, pojistky k udržení finanční stability a také vzniká bankovní unie, která má pomoci s řešením potíží.

Jediná země, které euro nedali

Estonsko se do Evropské měnové unie připojilo v lednu 2011, Lotyšsko od začátku letošního roku. Všechny tři pobaltské země vstoupily do Evropské unie v květnu 2004 společně s Českem či Slovenskem.

„Pokud se letos nestane žádná velká chyba, tak je naše ekonomika dostatečně stabilní na to, aby vstoupila do měnové unie,“ prohlásila na začátku roku 2014 litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė, nyní ji dala za pravdu i Evropská komise.

O vstup do eurozóny se Litva nepokouší poprvé, zkoušela to již od roku 2007. Tehdy ale nezvládla plnit inflační kritérium – o pouhých 0,1 procentního bodu. Stala se tak historicky jedinou zemí, jejíž žádost Evropská komise odmítla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.