Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Limit pro registraci k DPH neklesne, navrhuje ministerstvo

Investice 22.05.2014 | 16:55 0 Komentářů

Dokončený návrh počítá také se zavedením druhé snížené sazby DPH ve výši 10 procent na nenahraditelnou dětskou výživu, léky a knihy.

Limit pro registraci k DPH neklesne, navrhuje ministerstvo

Praha – Limit pro povinnou registraci plátců daně z přidané hodnoty neklesne. Od 1. ledna 2015 zůstane na dosavadní úrovni jednoho milionu korun. Prosazuje to ministerstvo financí v návrhu novely, kterou poslalo do připomínkového řízení.

Se snížením limitu na 750 tisíc korun počítá novela, kterou poslanci schválili už v roce 2011 na návrh tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Její účinnost však nakonec odložili až na leden 2015.

Současné ministerstvo tak chce toto snížení zrušit ještě předtím, než začne platit. V praxi se tedy nic nezmění. Důvodem zrušení je odklad projektu jednotného inkasního místa, prosazovaného právě Kalouskem.

Druhá snížená sazba DPH

Dokončený návrh počítá také se zavedením druhé snížené sazby DPH. Potvrzuje tak plány z koaliční dohody ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Nová desetiprocentní sazba se má od roku 2015 vztahovat na takzvanou nenahraditelnou dětskou výživu, léky a knihy.

Návrh také výslovně ruší plán na zavedení jednotné sazby DPH ve výši 17,5 procenta, s níž počítal už dříve schválený Kalouskův návrh.

Nadále zůstávají základní sazba daně ve výši 21 procent a dosavadní snížená sazba ve výši 15 procent, nově se k nim má přidat i desetiprocentní.

Plenky zatím ne

Nenahraditelnou dětskou výživu definuje navrhovaná příloha zákona jako výživu pro kojence, tedy děti do ukončeného dvanáctého měsíce věku, a malé děti, tedy děti od ukončeného jednoho roku do ukončeného třetího roku věku. Konkrétněji jsou definovány ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o potravinách určených pro zvláštní výživu.

U knih a také hudebnin se má desetiprocentní sazba vztahovat jen na publikace, u nichž podíl plochy reklamy nepřekročí 50 procent. Nepatří sem ani noviny, časopisy, omalovánky či kartografické výrobky.

Návrh zatím nepočítá se zavedením snížené sazby na dětské pleny. Ministerstvo se obává opětovného zahájení řízení s Evropskou komisí kvůli porušení směrnice, která sníženou sazbu pro pleny zakazuje. Právě kvůli předchozím problémům s Komisí byly dětské pleny od roku 2013 přeřazeny ze snížené (tehdy 14%) do základní sazby daně (21%).

Přenesená daňová povinnost se rozšíří

Od roku 2015 chce ministerstvo financí rozšířit uplatnění mechanismu přenesení daňové povinnosti – mechanismus reverse charge má omezit daňové úniky.

Nově se má toto přenesení vztahovat také například na dodání mobilních telefonů, zařízení s integrovanými obvody, herních konzolí, tabletů a laptopů, dodání obilovin a technických plodin včetně olejnatých semen a cukrové řepy a na dodání surových či polozpracovaných kovů včetně drahých kovů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.