Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Lidé utíkají do kina před realitou, i to je krize

Investice 12.05.2009 | 11:32 0 Komentářů

Diváků v polských kinech přibylo, přestože ceny vstupenek vzrostly, v Česku je to podobné

Varšava/Praha – Rostoucí míra nezaměstnanosti, pokles průmyslové výroby, propad kurzu – to vše dělá radost provozovatelům kin v Polsku. Jak to? Návštěva kina je totiž údajně jeden ze způsobů, jak se Poláci odreagovávají od každodenního stresu.
Polské pokladny hlásí, že v prvním čtvrtletí se prodalo 12 milionů lístků, což je o 12 procent více než ve stejném období loňského roku. A to přitom žádné velké trháky kina neuvedla. Nejnavštěvovanějším filmem byl v prvních třech měsících roku americký animovaný snímek Madagaskar 2.
Diváků v polských kinech přibylo, přestože ceny za vstupenky vzrostly. Provozovatelé vydělali 200 milionů zlotých (1,2 miliardy korun). Cinema City Poland se chystá otevřít další dva multiplexy.
Sociologové přirovnávají současný zájem o zábavu s 80. lety, kdy v komunistických zemích prožívalo rozkvět video. „Kvalita nahrávky nebyla důležitá, protože noční seance byly spíše odkrýváním mytického světa za železnou oponou,“ vysvětlil deníku Rzeczpospolita kulturolog Pawel Ciećwierz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.