Středa 28. října. Je Státní Svátek

Překvapení: Tržby meziročně dramaticky klesly o 3,5%

Investice 04.08.2011 | 09:22 0 Komentářů

Po roce růstu klesly tržby i obchodníkům s automobily

Praha – O desetinu procentního bodu klesly v červnu tržby v maloobchodě oproti květnovým údajům. Podstatně dramatičtější je však údaj o meziročním poklesu. Meziročně se totiž tržby snížily o 3,5 %.
Ekonomové jsou výsledkem překvapeni. České maloobchodní tržby totiž v červnu skončily o dost horším výsledkem, než se očekávalo. „Trh očekával růst o 0,5 %. My jsme byli ještě optimističtější a očekávali růst 2,1 %,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
Zároveň však dodává, co je hlavní příčinou: „Na výsledku se podepsal zejména meziroční pokles prodejů automobilů o 8,3 %. Prudký meziroční pokles prodejů automobilů je dán zejména vysokou srovnávací základnou v červnu minulého roku. Tehdy prodeje automobilů vzrostly o 22,1%, což bylo dáno končícím daňovým zvýhodnění nákupu nových automobilů pro podnikatele.Tato vysoká srovnávací základna proto zhoršuje meziroční výsledky maloobchodu,“ vysvětluje Franče.
Auta se už v červenci opět prodávala lépe 
Franče dodává, že půjde pravdpěpodobně o malý krátkodobý výkyv ve vývoji tržeb. „Za celý rok 2011 očekáváme i nadále nárůst maloobchodních tržeb o 2,5 %,“ sdělil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.