Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Lidé mají nízké limity pojištění odpovědnosti. Na odškodnění nestačí

Pojištění 04.04.2018 | 16:30 0 Komentářů

Nový občanský zákoník navýšil částky odškodnění v případě usmrcení či zaviněných následků na zdraví. Podle průzkumu ČAP ale lidé nemají sjednané dostatečné limity pojištění obecné odpovědnosti.

Průměrná výše odškodnění od přijetí nového občanského zákoníků vzrostla přibližně na dvojnásobek na přibližně 2 mil. Kč. Nejčastěji sjednaný limit pojištění odpovědnosti je ale pouze 1 mil. Kč.

„Polovinu nejzávažnějších škod tak podle aktuální analýzy České asociace pojišťoven musí nedostatečně pojištění klienti hradit ze svého,“ uvádí tisková zpráva ČAP.

Důvodem navýšení odškodnění je mimo jiné individuální posuzování následků zranění. „Dříve byly stanoveny pevné částky pro jednotlivé kategorie škod na zdraví. Nový zákon zavedl individuálnější náhrady poškozeným na základě posouzení konkrétní situace újmy pro pozůstalé i pro zraněného. Je např. rozdíl, pokud riskantní jízdou na kole srazíte běžného chodce, nebo vrcholového tenistu – a zlomíte mu ruku,“ vysvětluje Lucie Žulavská, specialistka na neživotní pojištění České asociace pojišťoven.

Limity obecné odpovědnosti by měly korespondovat s limity u povinného ručení. I např. jízdou na kole či na lyžích lze způsobit desetimilionové škody.

Zdroj: Tisková zpráva ČAP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.