Úterý 26. října. Svátek má Erik.

Lhůta pro účinnost zákona o digitální dani je podle daňových poradců příliš krátká. Ministerstvo financí ji prodloužit odmítá

Investice 26.09.2019 | 16:21 0 Komentářů

Komora daňových poradců (KDP) namítá, že jednoměsíční lhůta pro účinnost zákona o digitální dani je příliš krátká. Navíc prý není jisté, zda zavedení daně na některé digitální služby neodporuje mezinárodním smlouvám o zamezení dvojímu zdanění. Ministerstvo však přechodnou dobu považuje za postačující a tohoto typu daně se dle jeho názoru mezinárodní závazky netýkají. 

Již v polovině příštího roku má začít platit zákon o digitální dani v sazbě sedmi procent dopadající na firmy typu Facebook, Google, Airbnb nebo Uber. Zatímco u elektronické evidence tržeb byla stanovena přechodná doba tříměsíční, pro digitální daň ministerstvo navrhuje měsíc.

„Návrh zákona se týká pouze velkých subjektů, u nichž předpokládáme rozvinutý administrativní aparát a dobré technické zázemí,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového oddělení ministerstva. Podle Jiřího Nesrovnala z Komory daňových poradců ale jeden měsíc postačovat nebude. „S ohledem na předmět zdanění, rozsah evidenčních povinností a komplikovanost informačních systémů velkých společností je jednoměsíční lhůta naprosto nereálná,“ upozorňuje.

Terčem kritiky KDP je také absence analýzy, která by potvrdila, že návrh zákona není v konfliktu s mezinárodními smlouvami o zamezení dvojímu zdanění. „Daň z vybraných digitálních služeb není těmito smlouvami pokryta. Dvojí zdanění je vylučováno pouze v případech uvalení daní z příjmů, případně z majetku,“ uvádí Vintrlík. Zde by předmětem zdanění mělo být poskytnutí zdanitelné služby.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.