CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

23. 06. 2014

0 komentářů

Levnější internet? Úřad by chtěl výrazně ušetřit, ale nemůže

 


 

Levnější internet? Úřad by chtěl výrazně ušetřit, ale nemůže

Praha – Přes čtyřicet milionů korun ročně může jen na připojení k internetu ušetřit ministerstvo financí. Dnes platí za 348 datových přípojek pro své úřady v celém Česku přibližně 66 milionů korun ročně. Ze soutěže zahájené počátkem dubna ale vyšla podstatně nižší cena – zhruba 12 milionů.

Soutěž, ve které uspěl hlavně operátor O2, však zatím výrazné zlevnění nepřinese. Stejně jako loni napadl výsledek soutěže u antimonopolního úřadu jeden z neúspěšných uchazečů. Tentokrát je to ostravská telekomunikační firma ha-vel internet. Otočily se tak role z loňského září, kdy uspěl právě ha-vel a zakázku prostřednictvím dceřiné společnosti Internethome úspěšně zpochybnilo O2.

Firma ha-vel si nyní stěžuje, že O2 zneužilo svého vlastnictví většiny pevných sítí v Česku. Samo nabídlo ministerstvu nižší maloobchodní cenu, než jakou dává v rámci povinné velkoobchodní nabídky menším firmám, jako je právě ha-vel. A ty jí tak neměly šanci konkurovat. „Jsme přesvědčeni, že jednoznačně došlo k porušení zákona a zneužití dominantního postavení na trhu, na což jsme poukázali u antimonopolního úřadu a poukážeme i u ministerstva financí. V rámci transparentnosti a nediskriminace – ať již zřejmé, či skryté – budeme požadovat, aby nabídka O2 byla vyřazena z hodnocení,“ prohlašuje jednatel společnosti Pavel Halfar.

Boj o zakázky se přiostřuje

O2 se k celé věci nechce vyjadřovat s tím, že nekomentuje obchody, které ještě nebyly uzavřeny. Ani ministerstvo financí podrobnosti k celému tendru zatím neuvádí. „V současné době běží lhůta pro podání námitek proti rozhodnutí zadavatele o výběru nejvhodnější nabídky. K dnešnímu dni ministerstvo financí obdrželo jednu námitku, kterou zpracovává,“ uvedl na konci minulého týdne Michal Žurovec z tiskového oddělení.

REKLAMA

Výsledky tendru ukazují vyostřování souboje telekomunikačních firem o státní zakázky a zvyšující se tlak na cenu. Především u O2, které nyní účtuje ministerstvu přes 30 milionů korun ročně, a na stížnosti konkurenta tak díky odložení nové smlouvy s nižšími cenami paradoxně vydělá. V loňském tendru nabídlo O2 za 127 přípojek jen 6,9 milionu, ale prohrálo s konkurencí, jež nabídla jen 4,5 milionu. Letos pak operátor, kterého mezitím koupila skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, šel ještě níže a získal dokonce větší počet, tedy 129 přípojek za necelých 4,6 milionu korun.

Další z tradičních velkých dodavatelů GTS, která letos fúzuje s T-Mobilem, spadla loni z dodávek za 12,8 milionu Kč na pouhých 400 tisíc a letos neuspěla vůbec. Polepšily si však T-Systems ze stejné stáje, které se už s T-Mobilem spojily. Loni vysoutěžily 12 přípojek, operátor jich letos získal 56. Podobně Dial Telecom loni v prvním tendru spadl z 26 na 14 přípojek, nyní jich má dodávat 43.

Naopak zcela neuspěla ČD Telematika a pohoršili si loňští vítězové: České Radiokomunikace ze 191 na 95 přípojek a ha-vel ze 117 na pouhých 25. U 103 přípojek vyhraných O2 je ale ha-vel na druhém místě, a právě proto tendr napadá pro nekonkurenční rozdíl v cenách. Pro ha-vel jde přitom o nečekanou situaci, obvykle bývá u podobných zakázek v roli vítěze, který čeká na potvrzení výsledků od antimonopolního úřadu.

Úspory v řádech stamilionů

Podobně je tomu také například v řádově větším tendru projektu centrálních nákupů telekomunikačních služeb, který po letech odkladů spustilo ministerstvo vnitra (takzvané Komunikační infrastruktury veřejné správy – KIVS).

REKLAMA

Jeho první dvě části se vysoutěžily v lednu, uspěl především právě ha-vel a ceny dvouletých smluv spadly z celkových 118 milionů korun na necelých 34 milionů. Ministerstvo ale aukce zastavilo a nyní je přezkoumává.

Státní správa vydá ročně za nákup datových telekomunikačních služeb bez volání ročně zhruba 1,1 miliardy korun s DPH. Pokud by byly všechny tendry podobně úspěšné, roční úspory by se mohly pohybovat kolem tři čtvrtě miliardy.

Text vyšel v pondělním vydání deníku Insider a také v pondělních Hospodářských novinách.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *