Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Lesy ČR loni zvedly zisk o pětinu, hlásí rekord

Investice 19.02.2015 | 16:50 0 Komentářů

V následujících letech by měl zisk postupně klesat až na 3,12 miliardy v roce 2019.

Lesy ČR loni zvedly zisk o pětinu, hlásí rekord

Praha – Státnímu podniku Lesy České republiky vzrostl podle předběžných výsledků loni čistý zisk o pětinu na rekordních 4,79 miliardy korun.

V následujících letech by měl zisk postupně klesat až na 3,12 miliardy v roce 2019. Během dnešní prezentace Koncepce strategického rozvoje firmy v letech 2015 až 2019 to novinářům sdělili zástupci vedení Lesů ČR a ministerstva zemědělství. Materiálem se má na své pondělní schůzce zabývat vláda.

Loňské tržby z prodeje výrobků a služeb by měly být 12 miliard korun, z toho za dříví utržila firma, které patří zhruba polovina lesů v zemi, 11,1 miliardy korun. Náklady na marketing, právní služby a informační technologie meziročně klesly zhruba o 100 milionů na 278 milionů korun. Postupně se mají snižovat až na 225 milionů v roce 2019.

Tvorbu zisku podle generálního ředitele firmy Daniela Szóráda v budoucnu ovlivní očekávaný pokles průměrných cen dřeva i církevní restituce. Po jejich ukončení klesne roční těžba dřeva podniku asi o půl milionu metrů krychlových na zhruba 7,5 milionu metrů krychlových. Tržby z prodeje dříví by proto měly klesnout z loňských více než 11 miliard na 9,6 miliardy korun.

V letošním roce mají Lesy ČR odvést státu ze svých zisků prostřednictvím takzvaného fondu zakladatele rekordních 8,8 miliardy korun, loni takto převedly 6,5 miliardy a v roce 2013 šest miliard korun. V následujících letech má tato částka postupně klesat a v roce 2019 činit 2,6 miliardy korun.

Kromě zvyšování hodnoty spravovaného státního majetku, dosahování renty z něj a jejích odvodů do státního rozpočtu patří podle materiálu k dlouhodobým cílům podniku také ekologický a sociální aspekt a snaha o obnovu důvěry společnosti v činnost podniku. Především řadu jeho veřejných zakázek v posledních letech totiž provázely skandály, díky kterým se dostal i do hledáčku Bezpečnostní informační služby a policie.

V rámci sociální funkce chce státní firma do budoucna mimo jiné vytvářet pracovní místa v znevýhodněných regionech či ve spolupráci s pracovními úřady zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané. Takto chce do roku 2019 vytvořit 586 nových pracovních míst, z toho 203 již v letošním roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.