Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Lékařské sady pro děti jsou nebezpečné, varuje hygienik

Investice 05.05.2014 | 12:55 0 Komentářů

Čínské výrobky obsahují výrazně více jedovatých látek, než povolují limity Evropské unie.

Lékařské sady pro děti jsou nebezpečné, varuje hygienik

Praha – Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním čtyř dětských lékařských sad z Číny. Obsahují nadlimitní množství ftalátu DEHP. „Tato toxická látka se může při hře dostat kůží či ústy do těla dítěte a poškodit jeho reprodukční orgány,“ upozorňuje hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta.

Prvním nebezpečným výrobkem je dětský lékařský set Berry Cool. Jako výrobce je uvedena čínská společnost Shantou Hexing Plastic Toys Industrial Co. Ltd. Dovozce se úřadům nepodařilo zjistit. Nenašly ani distributora, tím má být společnost Oala Market se sídlem v Praze. Hračku, která se zřejmě prodávala na více místech, našli kontroloři u prodejce jménem Xuan Thang Bui v Mšenské ulici v Jablonci nad Nisou. Výrobek obsahuje průměrné množství 0,90 % hm. DEHP, limit je přitom jen 0,1 %.

Stejný původ včetně údajného distributora a prodejce má také dětský lékařský set Doctor Medical Kit. Také průměrné množství ftalátu má stejné jako set Berry Cool.

Třetí výrobek – dívčí lékařský set Girl´s Doctor Set – údajně dováží společnost Bohemia Corporation se sídlem v Praze, také ona je však nedohledatelná. Kontroloři našli hračku u prodejce jménem Tien Lam Nguyen v českobudějovické Kanovnické ulici. Výrobek obsahuje průměrné množství 0,69 % hm. DEHP.

Čtvrtý dětský lékařský set se jmenuje My doctor play-toy-set, z Číny jej dováží společnost PTT Global se sídlem v Praze, prodejcem je mimo jiné Van Thang Ngo z Vaněčkovy ulice v Železném Brodě. Naměřené množství ftalátu 2,15 % hm. výrazně překračuje limit 0,1 %.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.