Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Lego poráží dluhopisy, zlato i akcie

Investice 21.01.2019 | 14:29 1 Komentář

Zhodnocení stavebnic dánské společnosti Lego poráží v dlouhodobém horizontu dluhopisy, zlato i akcie velkých korporací. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala ruská ekonomka Viktoria Dobrynskaja.

Ekonomka podle serveru Bloomberg analyzovala vývoj cen 2 300 sad stavebnic vyrobených mezi lety 1987 a 2015. K nejúspěšnějším patří například postavička tzv. Darth Revana z Hvězdných válek, která se ještě v roce 2014 prodávala za necelé čtyři dolary, ale nyní již její hodnota dosahuje téměř 30 dolarů.

Hodnota stavebnic roste na druhotném trhu v průměru o jedenáct procent každý rok. Z dlouhodobého pohledu Lego překonává například i index S&P 500. S investicí do Lega jsou ovšem podle analýzy spojené relativně vysoké transakční náklady, většina obchodů se totiž uskutečňuje přes portál eBay. Reálný výdělek také závisí na typu stavebnice.

Stavebnice s méně dílky podle analýzy dosahují vyššího zhodnocení. Zatímco menší sety s méně než 113 dílky si ročně připisují 20 procent, větší sady pouze jednotky procent ročně. „Hodnota stavebnic nevykazuje významnější souvztažnost s ohledem na hospodářský cyklus a finanční krize,“ vysvětluje autorka hlavní výhodu investice do hračky.

Zdroj: E15.cz

Jeden komentář: “Lego poráží dluhopisy, zlato i akcie”

  1. legoman napsal:

    je to tak, je aj na to kniha https://www.zbozi.cz/vyrobek/lego-jako-investice-radek-janac/ a cely web i lego investicích http://kostky24.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.