Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Ledovka způsobila škody za desítky milionů, hlásí pojišťovny

Investice 05.12.2014 | 15:38 0 Komentářů

Pojišťovny evidují už tisíce škod jako následek extrémního počasí. Podniky se na ně obracejí hlavně kvůli výpadkům elektřiny.

Ledovka způsobila škody za desítky milionů, hlásí pojišťovny

Praha – Podniky začaly pojišťovnám hlásit první velké škody, které jim způsobila počátkem týdne ledovka a námraza. Instituce evidují následkem extrémního počasí tisíce škod za celkem desítky milionů korun, nejvíce po nehodách vozidel.

Nejčastěji jde o menší případy kvůli nedobrzdění vozidel. Přibývá také hlášení úrazů, především poranění končetin.

První nahlášené úrazy

Klienti České pojišťovny nahlásili do čtvrtka přes 1500 škod z povinného ručení a havarijního pojištění za téměř 40 milionů korun. Mezi nejčastější příčiny patří nedobrzdění a nezvládnutí řízení. Převažují pomačkané plechy a nárazníky. Přímo v souvislosti s ledovkou klienti z majetkového pojištění nahlásili stovku škod za asi tři miliony. Nejčastěji jde o škody způsobené pády stromů a jejich větví a dále škody způsobené tíhou námrazy. „Máme i první hlášené případy z úrazového pojištění. Jsou to hlavně pády na ledovce, tedy úrazy končetin a hlavy,“ dodala Marika Nicajasová z tiskového oddělení ČP.

Ledová kalamita způsobila klientům Kooperativy přes 650 škod za asi 15,5 milionu korun. V pojištění majetku dosud nahlásili 150 škod za 7,5 milionu korun. Jde o škody způsobené pádem ledu, stromů nebo polámaných větví a několik škod způsobila tíha ledu, kterou nevydržely střechy garáží či přístřešky nad bazény. První velkou škodu nahlásil ČEZ. „Popadané stromy poškodily vedení vysokého a velmi vysokého napětí a způsobily škodu za čtyři miliony korun. Předpokládáme, že další velké společnosti nám budou škody ještě hlásit,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Allianz klienti od pondělí nahlásili 1400 nehod. „Z praxe víme, že po plošné nepřízni počasí hlásí klienti své nehody velmi rychle, i s ohledem na blížící se svátky, takže většina z poškozených vozidel se již opravuje,“ řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Nárůst dopravních nehod byl od pondělka do středy více než 50procentní. Čtvrtinový růst hlásí i likvidace úrazů. Z 900 nahlášených jich až 40 procent má souvislost s pády, jde o podvrtnutí kolen, kotníků a zlomeniny.

Pojišťovně Generali klienti v důsledku námrazy nahlásili přes 600 škod za zhruba 19 milionů korun. Průměrná škoda se podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky pohybuje lehce nad hranicí 30 000 korun. Nejvíce škod je z Moravskoslezského a Jihočeského kraje.

Firmy potrápil výpadek energie

Klienti České podnikatelské pojišťovny nahlásili v důsledku námrazy 400 škod v objemu přes 13 milionů korun. Nejvíce škod registruje z pojištění vozidel, jejichž příčinou je právě náledí. V příštích dnech se objem škod navýší o náhrady podnikům za přerušení provozu, neboť kvůli výpadkům elektřiny řada firem musela dočasně zastavit výrobu. „Evidujeme také zvýšený počet úrazů, konečná částka se do budoucna navýší také o výplaty za újmy na zdraví,“ upozornila mluvčí pojišťovny Reneta Čapková.

Ledovka začala komplikovat situaci v Česku v pondělí. Během večera a noci na úterý zkolabovala trolejová doprava na většině území Česka. Postupně se situace vrátila do normálu. Na silnicích takové problémy většinou nebyly.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.