Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Lednový zahraniční obchod nakopl ekonomický optimismus

Makro 10.03.2014 | 14:30 0 Komentářů

Ceny pro spotřebitele vzrostly v únoru meziměsíčně o 0,2 %. Češi si připlatili především za dovolené s komplexními službami.  Meziroční růst spotřebitelských cen zůstal i v únoru podle očekávání na lednových 0,2 %. Zahraniční obchod otevřel letošní rok přebytkem, když v lednu vzrostl podle metodiky národního pojetí dovoz i vývoz. To vše ukázal Český statistický úřad. Podíl nezaměstnaných osob zůstal v únoru podle Ministerstva práce a sociálních věcí na 8,6 %. Růstu zabránila mírnější zima (komentář GE Money Bank).

Za dovolenou Češi museli v únoru zaplatit o 3,2 % více než o měsíc dříve (podobný nárůst byl viděn i v loňském únoru). Na opačné straně stálo v únoru oblečení a obuv, které meziměsíčně zlevnilo.

V meziročním srovnání nejvíce utrpěli konzumenti tabáku a alkoholických nápojů, když bylo toto zboží v souhrnu zdraženo o 3,2 %. Navíc cigarety a doutníky by mohly ještě letos dále zdražovat kvůli další změně spotřební daně, která musí respektovat požadavky EU. Ty kvůli slabší koruně nejsou naplněny.

Pohonné hmoty tentokrát meziročně stagnovaly, nicméně největší vliv na meziroční růst cen má kombinace levných energií – elektřiny a plynu – a také telekomunikačních služeb a mobilních zařízení. Druhá jmenovaná oblast ale z meziročního srovnání za několik měsíců vymizí.

Český statistický úřad od nového roku klade důraz na prezentování výsledků zahraničního obchodu v metodice národního pojetí, která lépe odráží změnu vlastnictví zboží mezi domácími a zahraničními subjekty. Bilance zahraničního obchodu tímto pohledem skončila v přebytku 15,5 mld. Kč, což je meziroční zlepšení o necelých 13 mld. Kč. Není překvapením, že prim hrál vývoz strojů a dopravních prostředků, které pravděpodobně potáhnou i páteční data z českého průmyslu. Vývoz vzrostl meziročně o 17,8 % a dovoz o 12 %, když naši hlavní obchodní partneři vytvořili velmi silnou poptávku po českém zboží. Optikou přeshraniční statistiky, na kterou jsme z minulých let více zvyklí, dosáhl zahraniční obchod nejvyššího měsíčního přebytku v historii (44,6 mld. Kč).

Počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce se v únoru snížil oproti lednu o necelých
3 900 osob (-0,6 %) a podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu tak zůstal v únoru nezměněn na 8,6 %. Aktuálně žádá o práci 625 390 lidí. V příštích měsících by měl podíl nezaměstnaných osob klesat až pod 8 % s tím, jak se výkon ekonomiky začne zlepšovat.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.