CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

10. 03. 2014

0 komentářů

Lednový zahraniční obchod nakopl ekonomický optimismus

 


 

Za dovolenou Češi museli v únoru zaplatit o 3,2 % více než o měsíc dříve (podobný nárůst byl viděn i v loňském únoru). Na opačné straně stálo v únoru oblečení a obuv, které meziměsíčně zlevnilo.

V meziročním srovnání nejvíce utrpěli konzumenti tabáku a alkoholických nápojů, když bylo toto zboží v souhrnu zdraženo o 3,2 %. Navíc cigarety a doutníky by mohly ještě letos dále zdražovat kvůli další změně spotřební daně, která musí respektovat požadavky EU. Ty kvůli slabší koruně nejsou naplněny.

Pohonné hmoty tentokrát meziročně stagnovaly, nicméně největší vliv na meziroční růst cen má kombinace levných energií – elektřiny a plynu – a také telekomunikačních služeb a mobilních zařízení. Druhá jmenovaná oblast ale z meziročního srovnání za několik měsíců vymizí.

Český statistický úřad od nového roku klade důraz na prezentování výsledků zahraničního obchodu v metodice národního pojetí, která lépe odráží změnu vlastnictví zboží mezi domácími a zahraničními subjekty. Bilance zahraničního obchodu tímto pohledem skončila v přebytku 15,5 mld. Kč, což je meziroční zlepšení o necelých 13 mld. Kč. Není překvapením, že prim hrál vývoz strojů a dopravních prostředků, které pravděpodobně potáhnou i páteční data z českého průmyslu. Vývoz vzrostl meziročně o 17,8 % a dovoz o 12 %, když naši hlavní obchodní partneři vytvořili velmi silnou poptávku po českém zboží. Optikou přeshraniční statistiky, na kterou jsme z minulých let více zvyklí, dosáhl zahraniční obchod nejvyššího měsíčního přebytku v historii (44,6 mld. Kč).

Počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce se v únoru snížil oproti lednu o necelých
3 900 osob (-0,6 %) a podíl nezaměstnaných osob na obyvatelstvu tak zůstal v únoru nezměněn na 8,6 %. Aktuálně žádá o práci 625 390 lidí. V příštích měsících by měl podíl nezaměstnaných osob klesat až pod 8 % s tím, jak se výkon ekonomiky začne zlepšovat.

REKLAMA

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Optimismus? Všeho do času a jenom, když bude důvěra

V posledních měsících se nám tady v zemi rozmáhá takový nepěkný nešvar. Začínáme být nebezpečně optimističtí. Nálada spotřebitelů se dostala skoro na úroveň roku 2005 a je sice horší, než byla na přelomu let 2007 a 2008, ale zdaleka nikoliv řádově. Zároveň je dramaticky lepší než během smutného počátku roku 2009.

Text: Luboš Smrčka

17. 09. 2014

Ponížená koruna funguje pořád stejně

Řekněme to takto. Česká národní banka dosáhla svojí intervencí jednoho cíle: Srazila korunu. Avšak – a přiznejme si, že to je záhada – kromě změny kurzu se přinejmenším na první a druhý pohled nic podstatnějšího nestalo.

Text: Luboš Smrčka

31. 07. 2014

Na akciových trzích vládne optimismus. Až příliš velký

Už je to tu zase. Prakticky ze všech stran se dnes v médiích objevují informace o tom, že akciové trhy jsou od začátku roku v dobré kondici, nejdůležitější indexy překonávají dlouhodobé maxima a akcie čeká skvělá budoucnost. Akciím věří skoro všichni a také je ve velkém nakupují. Je to příležitost k nákupu? Spíše ne.

Text: Daniel Kuchta

23. 01. 2013


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *