Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Lednový nárůst nezaměstnanosti je jen přechodný

Makro 08.02.2017 | 10:20 0 Komentářů

Ačkoliv by se mohlo zdát, že od začátku letošního roku nezaměstnanost roste, v lednu dosáhla 5,3%, jde pouze o dočasný nárůst. Kladné tendence na trhu práce i nadále přetrvávají. Onen nárůst souvisí s několika sezónními faktory. 

Do sezónních faktorů se započítávají například lidé s končícími pracovními smlouvami na dobu určitou, nebo živnostníci, kteří si na zimu pozastavili své živnosti. V průběhu února by se měla míra nezaměstnanosti opět snižovat. Aktuální zvýšení nezaměstnanosti nebude mít dlouhého trvání. Už od února se míra nezaměstnanosti začne znovu snižovat s tím, jak se pomalu začnou rozjíždět sezónní práce nebo třeba i s tím, jak někteří živnostníci, kteří si pozastavili na zimu živnost, se znovu vrátí do procesu“ uvádí Petr Dufek z ČSOB.

Nezaměstnanost by se tak v letošním roce měla pohybovat pod hranicí pěti procent (na základě metodiky MPSV). Česká Republika tak má naději zůstat i nadále zemí s nejnižší nezaměstnaností v Evropské Unii.

„Na dobré zprávy z trhu práce jsme si již za uplynulý rok zvykli, nicméně data o vývoji na trhu práce za letošní leden představují i tak pozitivní překvapení. Ačkoliv je pro leden typický nárůst nezaměstnanosti z důvodu slabší aktivity ve stavebnictví či zemědělství, tak letošní leden hlásí jen zcela nepatrný nárůst počtu uchazečů o práci. Lze předpokládat, že v průběhu jara, tedy nejpozději v dubnu, se míra nezaměstnanosti podívá pod 5 %. Mírně pod 5 % pak může klesnout míra nezaměstnanosti i coby průměr za celý letošní rok, když průměr za rok 2016 činil 5,5 %” dodal Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zdroj: ČSÚ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.