CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

25. 02. 2013

0 komentářů

Kypřané sáhli po pomocné ruce od EU, tím však příběh teprve začíná…

 


 

Bývalo zvykem, že volby na Kypru byly především o tom, zda je ten či onen kandidát pro rychlejší či pomalejší usmiřování se severní tureckou částí, která vznikla po turecké invazi a následném rozdělení ostrova v roce 1974. Řešení (nevyřešitelné) otázky rozdělení ostrova, však zcela zastínila finanční krize, která v Kypru naplno eskalovala poté, co se Řecko stalo insolventním a následně restrukturalizovalo svůj státní dluh. Ten ve velkém vlastnily i kyperské banky, které však na rozdíl od těch řeckých nebyly rekapitalizovány z prostředků záchranných fondů EMU. Na Kypru tak vypukla bankovní krize, kterou stát ovšem nebyl schopen řešit – naopak zcela vyschnul zdroj poptávky po jeho dluhopisech a tak se sám dostal do problémů.

Kyperská ekonomika je samozřejmě z pohledu velikosti eurozóny malinká, a tak by nebyl problém ji zachránit (ať již stát či banky), avšak problém nastal v tom, že Kypr je fakticky daňovým rájem pro ruské firmy. Jinak řečeno pokud by eurozóna vystavila bianco šek kyperským bankám, pak fakticky bude chránit ruská depozita, jež mohou mít nejrůznější původ. Kyperské prezidentské volby, tak byly tedy převážně o tom, zda vyhraje kandidát, jenž preferuje kooperaci s věřiteli ze západní Evropy, kterým vévodí samozřejmě Němci. Ti finanční pomoc podmiňovali nejenom přijetím tvrdých úsporných opatření, ale také zpřísněním pravidel na praní špinavých peněz.

Kypřané o tomto víkendu volání Němců a spol. po kooperativním přístupu vyslyšeli, když si zvolili proevropského kandidáta Nicos Anastasiades za prezidenta. Tím však kyperský příběh zdaleka nekončí, ale teprve začíná. Mezi věřiteli totiž figuruje i MMF, který požaduje, aby věřitelé část kyperského dluhu odepsali. EU přitom, ale řekla, že řecký státní bankrot byl opravdu poslední událostí tohoto druhu, která se v eurozóně odehrála…

Jan Čermák, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zachrání Draghi italskou ekonomiku?

V minulých dnech se vlády v Itálii ujala nový kabinet. Šéfem vlády podporované řadou důležitých uskupení se stal ekonom a bývalý guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi. Mezi jeho kompetence bude patřit i rozdělení dvousetmiliardového záchranného balíčku, který by měl pomoci pandemií zasažené ekonomice a také k […]

Text: Karel Pučelík

22. 02. 2021

Plán EU na obnovu koronavir

Co nabídne EU době pokoronavirové?

Krize způsobená šířením koronaviru způsobí obrovský propad celosvětové ekonomiky. Vlády proto chystají plány, jak dopady pandemie co nejvíce zmírnit. Možných scénářů dalšího ekonomické vývoje je hned několik.

Text: Karel Pučelík

04. 05. 2020

Vlajka Velké Británie

Nejen brexit. Británie se bude muset rozhodnout i o znárodňování

Za několik dní čekají Velkou Británii další předčasné parlamentní volby. Lze očekávat, že je rozhodne brexit, který je také příčinou jejich vypsání. Mediální pozornost je věnována samozřejmě hlavně tomuto, zdá se, nikdy nekončícímu tématu. I když se ale pokusíme na brexit chvíli nemyslet, tak i v tom případě […]

Text: Karel Pučelík

06. 12. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *