Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Kypr zruší zbývající omezení pohybu peněz

Investice 03.04.2015 | 11:31 0 Komentářů

Už loni v květnu ukončil veškeré restrikce na převody peněz v rámci země. Ponechal v platnosti jen kontrolu převodů peněz do zahraničí.

Kypr zruší zbývající omezení pohybu peněz

Nikósie – Kypr v pondělí zruší všechna zbylá omezení na pohyb peněz a kapitálu, která zavedl kvůli bankovní krizi přede dvěma roky. Oznámil to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. „Zrušení posledních omezení znamená definitivní obnovení důvěry v náš bankovní systém,“ uvedl prezident v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Kypr už loni v květnu ukončil veškeré restrikce na převody peněz v rámci země. Ponechal v platnosti jen kontrolu převodů peněz do zahraničí, které musela povolovat centrální banka.

Kypr v březnu 2013 obdržel od dalších zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu záchranný úvěr deset miliard eur (275 miliardy korun). Podmínkou pomoci bylo zabavení části nepojištěných vkladů ve dvou největších bankách a výrazné omezení velikosti kyperského bankovního sektoru. Úřady také musely zavést kontrolu nad výběry peněz z bank a jejich převody, aby odvrátily hrozbu hromadného vybírání vkladů a odlivu kapitálu ze země.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.