Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Kypr schválil zákon o insolvenci, měl by získat další pomoc

Investice 18.04.2015 | 19:20 0 Komentářů

Zákon o platební neschopnosti byl parlamentem blokován od prosince. Nynější hlasování bylo odloženo kvůli střetům policie s demonstranty.

Kypr schválil zákon o insolvenci, měl by získat další pomoc

Nikósie – Kyperský parlament v sobotu po několikatýdenních průtazích odhlasoval kontroverzní balík zákonů o platební neschopnosti. Kypru by se tak mohla odblokovat další část peněz z mezinárodního záchranného programu, napsala agentura AP.

Sobotní krok v podstatě otevírá cestu k uplatňování již dříve schválených norem o zabavení nemovitosti pro nesplácení hypotéky. O sporné normě se mělo hlasovalo již v pátek. Hlasování ale bylo odloženo po střetech mezi policií a demonstranty.

Parlament zákon o platební neschopnosti blokoval od prosince. Poslanci požadovali především lepší ochranu pro fyzické osoby v případě insolvence.

Kypr se počátkem roku 2013 dostal kvůli nesolventnosti domácích bank do krize. Evropská unie a Mezinárodní měnový fond poskytly tehdy Kypru záchranný program v objemu deseti miliard eur (274 miliard Kč).

Schválení zákona o propadnutí nemovitosti požadovali mezinárodní věřitelé Kypru. Tamní banky totiž zatěžuje množství půjček s více než tříměsíčním prodlením se splátkami. Právě kvůli blokování sporného zákona v parlamentu bylo uvolnění dalších peněz z programu odloženo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.