CZK/€ 25.230 -0,02%

CZK/$ 23.714 +0,00%

CZK/£ 29.540 +0,02%

CZK/CHF 26.023 +0,17%

17. 02. 2014

0 komentářů

Kvůli absenci domácích ukazatelů bude obchodování s korunou ovlivňováno externími faktory

 


 

Nicméně investoři měli během jejího prvního projevu příležitost se dozvědět hlavní podstatu jejího přednesu, se kterým vcelku souhlasili. Yellenová je známá svým holubičím postojem ve vztahu k měnové politice, ale tentokrát zaujala ve svých komentářích spíše vyvážený přístup, téměř ve stylu Bena Bernankeho. To na trzích vedlo k obnovení důvěry investorů, jejichž sentiment dále podpořila nejnovější data čínského zahraničního

obchodu. Ta vyšla nad odhady analytiků, když zlepšení zaznamenal export i import. Bilance zahraničního obchodu vykázala růst přebytku a dobrou zprávou bylo nejen zvýšení interní poptávky, ale také poptávky ze zahraničí.

Navzdory novým makrodatům z české ekonomiky zůstala domácí měna během uplynulého týdne ve vztahu k euru v relativně úzkém pásmu. Míra nezaměstnanosti vzrostla nad původní odhady, zatímco index spotřebitelské inflace vykázal pokles cenové hladiny. Tyto údaje potvrdily rozhodnutí ČNB z loňského roku intervenovat proti koruně na devizových trzích ve snaze zabránit deflačním tlakům. Guvernér centrální banky Singer tento scénář v rámci svých komentářů potvrdil. Bilance běžného účtu vykázala menší než očekávaný deficit, což pomohlo kompenzovat nižší inflaci. Obchodníci s korunou ale hlavně očekávali páteční výsledek HDP za 4. čtvrtletí, který nakonec výrazně předčil původní odhady a pomohl tak koruně k měsíčnímu maximu vůči euru i dolaru.

 

Hlavní události tohoto týdne

REKLAMA

 

Pokud ekonomické ukazatele z kraje předchozího týdne měly na obchodování s korunou pouze minimální dopad, tento týden nebude situace o mnoho lepší. Obchodování s korunou bude ve znamení absence jakýchkoliv indikátorů, a proto se bude hlavně řídit externími faktory. Vzhledem ke státnímu svátku v USA a Kanadě by počátkem týdne mohlo na devizových trzích dojít k poklesu likvidity a zároveň ke zvýšení volatility.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *