Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Květnová inflace poklesla na 3,2 %. Co na to analytici?

InvesticeMakro 11.06.2012 | 11:15 0 Komentářů

Míra inflace měřená indexem spotřebitelských cen poklesla v květnu na 3,2 % a dosáhla tak letošního minima. Jak se bude infalce vyvíjet dál?

„Inflace v březnu dosáhla svého maxima (3,8%) a 2 měsíce v řadě výrazně zpomaluje. Za poklesem meziroční inflace stojí především odeznění předchozího výrazného růstu cen potravin a v květnu i cen pohonných hmot, oba vlivy by měly působit i v následujícím období. Do podzimu by se inflace měla držet kolem 3,0–3,3% a na konci roku zpomalit i pod 3%, když odezní část efektu zvyšování DPH. Celoroční průměrná inflace by letos měla dosáhnout 3,4%,“ odhaduje Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Bank.

„Nejvýraznější cenové skoky máme za sebou. Poptávkové tlaky v české ekonomice neexistují, inflační tlaky nehrozí ani z titulu reálných jednotkových mzdových nákladů. Největší nejistotou pro následující měsíce jsou ceny ropy a nová úroda. Spotřebitelská inflace se bude v následujících měsících držet okolo úrovně 3 %, výraznější decelerace se dočkáme na začátku příštího roku. V příštím roce by měla inflace dosáhnout v průměru pouze 2 %,“ uvádí Jiří Škop z Komerční banky.

Zdroj: ČSÚ, J&T Bank, Komerční banka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.