Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Kvalita půdy v Česku se stále zhoršuje, cena ale stoupá

Investice 30.03.2015 | 14:31 0 Komentářů

Svaz vlastníků: Stát dostatečně nebojuje proti erozi půdy.

Kvalita půdy v Česku se stále zhoršuje, cena ale stoupá

Praha – Kvalita půdy v Česku se stále zhoršuje, její cena jde navzdory tomu nahoru. Uvedl to dnes předseda Svazu vlastníků půdy ČR Michal Pospíšil. Stát podle vlastníků půdy a soukromých zemědělců dostatečně nebojuje proti erozi půdy.

Tržní ceny zemědělské půdy v posledních letech výrazně rostou. Podle údajů společnosti Farmy.cz průměrná cena v loňském roce meziročně vzrostla o 12,5 procenta na takřka 140 000 korun za hektar. Od roku 2004 se cena zdvojnásobila.

„Hodnoty nabývá z hlediska administrativního, z hlediska ceny, protože půdy ubývá, nicméně kvalita půdy jde rapidně dolů,“ poznamenal Pospíšil.

Ochranou půdy se podle něj v Česku nějakým způsobem zabývá 12 zákonů a několik dalších předpisů. Půda trpí především erozí. Podle odborníků je erozí ohroženo více než 40 procent zemědělské půdy v Česku. „Ministerstvo zemědělství to vidí jen na 12 procentech půdy,“ uvedl Pospíšil. Už jen z uvedených čísel podle něj vyplývá, že úřad problematiku eroze neřeší. „Pakliže ji řeší, tak ji řeší velmi formálně,“ podotkl.

Komise ustanovená ministerstvem zemědělství, která má problematiku eroze monitorovat, k loňskému roku podle Pospíšila evidovala 150 nálezů opakované půdní eroze. Žádný zemědělec však za to nebyl postižen. „Jeden případ se teď řeší, jestli ho ministerstvo uloží, či ne,“ řekl předseda Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd Jiří Hladík.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.