Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Kurzy finanční gramotnosti nefungují, lidé se dál zadlužují

Investice 20.06.2019 | 16:37 0 Komentářů

Efektivita kurzů finanční gramotnosti je na pováženou. Češi se stále zadlužují a mnoho z těch, kteří si berou vícero půjček nezvládá své dluhy splácet. A to i přes osvětu a různé vzdělávací kurzy.

Finančnímu vzdělávání se v České republice celkem daří. Přispěly k tomu i peníze z evropských fondů, které se dostaly do škol, do domovů důchodců, do různých občanských center, nadací na internet, kde najdete velké množství rad a on-line kurzů v rámci finanční gramotnosti.

Portugalští a američtí akademici dali dohromady dvě stovky studií, které testovaly vztah mezi finanční gramotností a finančním vzděláváním. Výsledkem bylo, že typy finančního vzdělávání zlepšily gramotnost jen málo, a to jak u nízkopříjmových skupin, tak u těch vzdělaných.

Analýza ukazuje, že když provedeme nějaké finanční školení, tak studenti po kurzu postupně zapomínají informace. Po hodinovém školení se finanční gramotnost vrátí na původní úroveň před kurzem už po pěti týdnech. Čím delší kurz, tím o něco lepší výsledek, ale zapomínání probíhá i zde. Můžeme říci, že po 20 měsících je efekt minimální,“ říká David Navrátil, analytik České spořitelny, který na studii upozornil.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.