CZK/€ 24.345 -0,08%

CZK/$ 23.279 -0,89%

CZK/£ 28.112 -0,91%

CZK/CHF 24.662 -0,45%

20. 06. 2019

0 komentářů

Kurzy finanční gramotnosti nefungují, lidé se dál zadlužují

 

Efektivita kurzů finanční gramotnosti je na pováženou. Češi se stále zadlužují a mnoho z těch, kteří si berou vícero půjček nezvládá své dluhy splácet. A to i přes osvětu a různé vzdělávací kurzy. 

Finančnímu vzdělávání se v České republice celkem daří. Přispěly k tomu i peníze z evropských fondů, které se dostaly do škol, do domovů důchodců, do různých občanských center, nadací na internet, kde najdete velké množství rad a on-line kurzů v rámci finanční gramotnosti.

Portugalští a američtí akademici dali dohromady dvě stovky studií, které testovaly vztah mezi finanční gramotností a finančním vzděláváním. Výsledkem bylo, že typy finančního vzdělávání zlepšily gramotnost jen málo, a to jak u nízkopříjmových skupin, tak u těch vzdělaných.

Analýza ukazuje, že když provedeme nějaké finanční školení, tak studenti po kurzu postupně zapomínají informace. Po hodinovém školení se finanční gramotnost vrátí na původní úroveň před kurzem už po pěti týdnech. Čím delší kurz, tím o něco lepší výsledek, ale zapomínání probíhá i zde. Můžeme říci, že po 20 měsících je efekt minimální,“ říká David Navrátil, analytik České spořitelny, který na studii upozornil.
Zdroj : Aktuálně.cz

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investiční gramotnost Čechů. Jak jsme na tom?

Rekordní inflace, zdražování ve všech sférách každodenního života Čechů, výkyvy na trzích nebo pokračující konflikt na Ukrajině. To jsou aktuální okolnosti, které výrazně ovlivňují stav českých peněženek. Řada Čechů tak řeší dilema, zda utrácet nebo úspory držet a případně v jakých finančních nástrojích. Jak jsou na tom […]

Text: Filip Kučera

01. 11. 2022

Češi ve finanční gramotnosti zaostávají. Peníze drží zbytečně na účtech

Foto: Pixabay.cz   Pro zvládání krizových situací, včetně pandemie, je klíčová i finanční gramotnost. Jak jsou na tom podle vás Češi? Podle lednového měření se ČR pohybuje v mezinárodním srovnání v průměru. Ministerstvo financí (MF) provedlo v lednu 2020 měření finanční gramotnosti dospělé populace v ČR. To navazuje na […]

Text: Daniel Mareš

30. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *