Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Kupujte české potraviny, vyhrajete auto, láká nová kampaň

Investice 24.10.2014 | 16:20 0 Komentářů

Nová kampaň ministerstva zemědělství přijde na 60 milionů korun.

Kupujte české potraviny, vyhrajete auto, láká nová kampaň

Praha – Ministerstvo zemědělství spustí od pondělka předvánoční kampaň, kterou chce motivovat zákazníky ke koupi domácích potravin. Náklady na kampaň, jejíž hlavní část bude mít formu spotřebitelské soutěže, budou zhruba 60 milionů korun. Oznámil to ministr zemědělství Marian Jurečka.
    
Soutěžící budou muset nasbírat třicet log označujících domácí či kvalitní potraviny ze zakoupených výrobků. První cenou v soutěži, jež poběží do 4. ledna 2015, bude Škoda Rapid Spaceback. Podle odhadu Petra Milase ze Státního zemědělského intervenčního fondu by zákazníci v rámci soutěže měli koupit potraviny za zhruba 100 milionů korun.

Ve hře je automobil i rodinná dovolená  

Lidé budou sbírat a vystřihovat z nakoupených potravin loga: Regionální potravina, Klasa, Chráněné zeměpisné označení, Chráněné označení původu, Zaručená tradiční specialita, Český výrobek – garantováno Potravinářskou komorou, Bio „zebra“ a EU „Bio list“. Ty budou zasílat na určenou adresu.

Každý týden obdrží 5000 účastníků soutěže drobný dárek, celkem tak bude rozdáno 50 000 cen. Kromě automobilu budou mezi hlavní ceny patřit například poukaz na odběr piva z Budějovického Budvaru za 25 000 korun či rodinná dovolená na farmě.
    
„Chceme apelovat na spotřebitele, aby si uvědomili, co nákupem těchto potravin podporují,“ řekl ministr. Zdůraznil, že lokální výrobci v Česku platí daně a zaměstnávají místní lidi. „Tím, že já budu takto nakupovat, podporuji celou ekonomiku, a tedy i sám sebe,“ dodal.

Kampaň přijde na 60 milionů   

Jurečka připomněl, že obchod se zemědělskými produkty a potravinami skončil loni se záporným saldem zhruba 23 miliard korun. Kromě exotického ovoce či dalších produktů, které v ČR nelze vypěstovat či vyrobit, se do země vozí řada výrobků a komodit, které v ČR lze bez problémů produkovat.
    
Z celkových nákladů na informační kampaň je 30 milionů určeno na plánovanou kampaň Regionální potravina a 30 milionů na spotřebitelskou soutěž a její mediální podporu. Kampaň bude zajišťovat agentura Ogilvy & Mather, která již dříve získala zakázku na propagaci Regionální potraviny pro letošní a příští rok.

Podle předpokladu Martina Petráska z Ogilvy & Mather by díky soutěži mělo být prodáno minimálně 2,25 milionu výrobků. Doprovodná kampaň bude v tisku, v televizi, rozhlase i na internetu.

Vývozci přijdou kvůli sankcím o stovky milionů

Kampaň je i reakcí na situaci po vyhlášení ruského embarga na dovoz potravin z EU, USA, Austrálie, Kanady a Norska. Podle Evropské komise zasáhlo embargo zemědělskou produkci z EU v hodnotě pěti miliard eur.

Podle odhadu ministerstva zemědělství přijdou tuzemští vývozci zemědělských a potravinářských produktů přímo na tržbách o 250 až 300 milionů korun. Propad cen v důsledku přetlaku zboží na unijním trhu jim může podle Potravinářské komory způsobit až miliardové škody.
    
Marketingové kampaně v resortu ministerstva zemědělství čelily v nedávné době kritice. Podle protokolu z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský intervenční fond a Vinařský fond vydaly na kampaně podporující potraviny a víno za šest let 1,5 miliardy korun, aniž by zjišťovaly přínos kampaní. V některých tendrech byl prý porušen zákon o veřejných zakázkách. Podle současného vedení ministerstva se pochybení vztahují k předchozím vedením resortu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.