Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Kudy vám utíkají peníze? Vím, jak ta místa najít

Investice 26.04.2010 | 09:31 0 Komentářů

Rozhovor s manažerem, který odmítá pojem facility management. Já dělám mnohem víc, říká

Praha – Michael Viereckl učí firmy šetřit. Hledá zbytné činnosti, chyby v systémech řízení, rezervy i možnosti outsourcingu. Za posledních dvacet let prošel všemi možnými prostředími od cukráren, pekáren, přes železárny, restaurace, věznice, až na Pražský hrad. „Všude se vás zprvu snaží přesvědčit, že jejich podnikání je v něčem zvláštní,“ říká Michael Viereckl. „Ale není to pravda. Nakonec platí všude stejné zásady. Zapomíná se na jednoduchost a dělá se ze systémů věda, která v nich není.“Tomu, co Michael Viereckl dělá, se říká „facility management“. Ale on to sousloví nemá rád. „Facility management chápou různí lidé různě a většinou je zužován na technické věci, týkající se správy budov. Já jsem tento pojem ze své konverzace vytlačil. Projekty, na kterých jsem pracoval, se často vymykaly obsahu užívaných definic.“ Pokud vím, asi největší váš projekt se uskutečnil před deseti lety – papírny ve Štětí.
Ano, na něm jsem se naučil snad všechno, co jsem později potřeboval. Ředitel papíren ve Štětí mi tehdy řekl: „Budeme vyrábět papír, na jehož výrobu máme tento stroj, který tady začíná a tady končí. Všechno ostatní, co je kolem něj, představuje podporu, kterou my se nechceme zabývat. Chceme být excelentní ve výrobě papíru a na to my se budeme soustředit.“ Mým zadáním bylo najít všechny podpůrné činnosti a najít pro ně externí dodavatele, kteří je budou dělat kvalitněji a levněji. Kolik jste těch podpůrných činností našel?
Výroba papíru byla obklopena asi 72 činnostmi. Počínaje přístavem, přes dopravu, technickou údržbu a provoz zařízení a konče stravováním, provozem recepcí a vlastním hasičským sborem. Jak vidíte, takový projekt se vám už vymkne z pojmu facility management. Já užívám radši pojem „podpůrné služby a procesy“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.