Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Které země mohou těžit ze vzájemných sankcí mezi Ruskem a Západem?

Makro 21.08.2014 | 16:42 0 Komentářů

Pro některé ruské sousedy by mohla být aktuální situace zakazující zemím Evropské unie a USA export potravin do Ruska značně výhodná. Bělorusko je ochotno nahradit velkou část dovozu potravin z Polska a baltských států.

Přibližně ve stejném duchu komentovali zemědělské sankce i vládní představitelé Kazachstánu, Uzbekistánu, Tádžikistánu, Turecka, Egypta a Izraele. Ve hře je rovněž Čína.

Egypt je podle nejnovějších zpráv připraven zvýšit vývoz zemědělských produktů do Ruska o 30 procent. Moskva na oplátku v tomto roce dodá Káhiře nejméně 5 až 5,5 milionu tun pšenice. V předešlém srovnatelném období z Ruska do Egypta zamířilo 3,6 milionu tun pšenice. Nicméně výše uvedené země budou muset prokázat svoji pružnost, aby byly schopny využít aktuální situace ve svůj prospěch. Tamní farmáři budou muset zlepšit organizaci výroby, zvýšit investice a podle všeho se neobejdou bez finanční podpory státu. To vše s cílem skokového navýšení produkce potravin pro ruský trh.

Některé srbské firmy by také rády profitovaly ze zemědělských sankcí a zvýšily export potravin do Ruska. Nicméně pro tuto zemi, která má zájem stát se členem Evropské unie, to nebude lehká volba. Musí se rozhodnout, zdali využije šance vyššího exportu do Ruska, protože by to mohlo narušit vzájemné vztahy a přístupová jednání s EU.

Zatím se zdá, že z aktuální situace by mohlo nejvíce vytěžit Bělorusko. To má sice s Ruskem a Kazachstánem celní unii, avšak k ruskému embargu potravin se nepřipojilo. Podle všeho by se tak evropské potraviny mohly dostát do Ruska právě přes tuto zemi. Oficiálně reexport není povolen. Bělorusko proto evropské potraviny pravděpodobně dále zpracuje, případně přebalí, aby je mohlo poslat dále do Ruska, čímž bude vydělávat dvakrát. Jednou na zpracování, jednou na exportu.

V případě, že by Evropská unie (EU) přistoupila k dalším ekonomickým postihům vůči Rusku, tak Moskva vyhrožuje, že zakáže dovoz evropských aut do země. Západní automobily by pak mohly být nahrazeny čínskými (China´s Grat Wall Motor, China´s Chery Automobile) a korejskými ( Ssang Yong Motor).

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.