Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Kryptoměny se dostaly i do kampaně před prezidentskými volbami

Investice 09.01.2018 | 17:07 0 Komentářů

Webové stránky prezidentského kandidáta Michala Horáčka 100dni.cz mohly využívat počítače návštěvníků k těžbě digitálních měn bez jejich vědomí. Na stránkách byl schovaný skript, který umožňoval těžit měnu monero.

„K těžbě docházet mohlo, nelze to ale jednoduše zjistit. Proces se dá nastavit tak, aby byl takřka nerozpoznatelný. Chtěl bych upozornit na to, že to je legitimní způsob zajištění výdělku pro web, jen by o něm měl čtenář vědět,“ říká redaktor Živě.cz Jakub Čížek.

Reálný efekt by ale přinesla těžba pouze v případě, že by návštěvnost stránky měla vyšší návštěvnost. „Předvolební stránky tohoto typu nemohou v reálu nic vytěžit. Myslím, že to byl úlet nějakého vývojáře u dodavatele webu, který skript na stránky vložil. Také je ale možné, že dodavatel použil již hotové komponenty od jiných programátorů, aniž by si ověřil, co obsahují,“ dodává Jakub Čížek.

Horáčkův tým o problematickém skriptu údajně nevěděl. „Web 100dni.cz kryptoměny nikdy netěžil. V průběhu jeho aktualizace došlo k nasazení chybné knihovny, která obsahovala malware,“ uvedl kandidátův tým. Ve spolupráci se zpracovatelem webových stránek Ewing Public Relations by měl být těžební skrip co nejdříve odstraněn.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.