Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Krvavá lázeň na akciových trzích

Investice 24.06.2016 | 09:28 0 Komentářů

Ranní probuzení bylo pro Evropu šokem. Britové totiž ve včerejším referendu nečekaně zvolili opuštění Evropské unie, a to převahou více než milionu hlasů. Reakce finančních trhů na sebe nenechala čekat, když okamžitě propadla britská libra nebo vyskočila cena zlata.

Panika byla vidět také v nočním obchodování na asijských trzích, což dokumentoval například skoro 8% pokles japonských indexů. Evropské burzy navázaly hlubokým propadem, v úvodu dnešní seance téměř o 10 %. To se týká i pražského indexu PX, který tak padá na nejnižší hodnoty od roku 2009, kdy vrcholila finanční krize. Akcie některých finančních titulů v Evropě ztrácí až pětinu hodnoty.

V nejbližší době lze na trzích čekat zvýšenou volatilitu a pravděpodobně i pokračování výprodejů. Podle odhadů Société Générale klesne západoevropský index Stoxx 50 v reakci na Brexit postupně až o 20 %, americký S&P 500 „pouze“ o 10 %. Zámořský index by se ale později měl vrátit na úroveň před Brexitem, evropský Stoxx 50 by se ze svého dna měl zotavit přibližně o 10 %.

JOSEF NĚMÝ
Akciový analytik Komerční banky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.