Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Krize stopla akci Kulový blesk, úřady se nepřestěhují

Investice 20.05.2009 | 22:17 0 Komentářů

Prodej 13 budov ministerstva průmyslu a obchodu se odkládá na neurčito

Prodat třináct budov včetně atraktivních lokalit v centru Prahy a postavit jedno nové, moderní sídlo pro všechny úředníky spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Stát by tím ušetřil přinejmenším 100 milionů ročně jen na provozních nákladech. Takový byl ve zkratce plán Kulový blesk, připravovaný bývalým ministrem Martinem Římanem. Kvůli ekonomické krizi však jeho nástupce ve funkci projekt pozastavil. Odložení projektu dnes schválila i vláda.
„Musíme šetřit. Je pravda, že sestěhování úředníků do jediného objektu by přineslo úspory. Kvůli situaci na realitním trhu bychom ale zároveň prodali dosavadní budovy za méně peněz, než jsme čekali,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. A hlavně: Ministerstvo podle něj teď nemá peníze na samotné stěhování úředníků, nábytku či počítačů.
Všichni na jednom místě
Původně mělo ministerstvo do konce května předložit konkrétnější návrh, jak celou akci zorganizovat. Letos v létě plánovalo vypsat výběrové řízení, přičemž přednost měla dostat spolupráce formou PPP (Public Private Partnership). Soukromá firma by nové sídlo nejen postavila, ale také zajišťovala jeho provoz. Stát by s ní podepsal koncesní smlouvu pravděpodobně na 30 let.
Hrubé obrysy projektu Kulový blesk představil bývalý ministr Martin Říman už vloni. Do jedné budovy se mělo sestěhovat zhruba 1100 úředníků z dvanácti organizací v působnosti ministerstva. Patří mezi ně například Česká obchodní inspekce, agentury CzechInvest a CzechTrade, Úřad průmyslového vlastnictví, Puncovní úřad nebo Český metrologický institut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.