Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Krize srazila zahraniční investice v Česku o 19 %

Investice 12.03.2010 | 16:15 0 Komentářů

Centrální Evropa získávala pět let stále více investic. Krize to překazila.

Praha – Pět let jsme zaznamenávali strmý růstu a pak přišel prudký pád. Naví se zdá, že se křivka objemu nových zahraničních investic do zemí střední a východní Evropy se ze dna hned tak nezvedne. Vyplývá to ze studie společnosti PriceWaterhouseCoopers.
Podle ní se od roku 2003 do roku 2008 zvýšila suma investovaných financí regionu pětinásobně. Tedy z 30 miliard dolarů na 155 miliard. Loňský rok ve znamení ekonomické recese a zhoršení přístupu k úvěrům však tuto sumu srazil na polovinu – na přibližně 77 miliard dolarů.
Dopad poklesu nebyl na všechny země ve střední a východní Evropě stejný. Česká republika vyvázla z tohoto ochlazení mnohem lépe než například Maďarsko, které bylo krizí postiženo mnohem více.
Investice do automobilového průmyslu zamrzly
Česko přišlo v roce 2009 asi o 19 procent investic v porovnání s předchozím rokem. Nejvyšší úbytek zaznamenala oblast výroby automobilových komponentů a doplňků, o celých 65 procent, ale i sektor nemovitostí a alternativních energií, které jsou důležité. Těmto oborům se příliv nových zahraničních investic zúžil o 30 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.