Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Krize drtí letecké společnosti, zisk hlásí jen Ryanair

Investice 06.08.2009 | 12:42 0 Komentářů

Velké aerolinky vykazují vysoké ztráty, nízkonákladový Ryanair zvýšil zisky

Praha – Zisky se změnily ve ztráty, cestujících ubývá a druhého největšího dopravce na pražské Ruzyni, SkyEurope, musí před krachem zachraňovat rakouský investor. Letecké dopravě se hospodářská krize rozhodně nevyhýbá.
Stačí se podívat na počty pasažérů. Terminály ruzyňského letiště prošlo v letošním prvním pololetí o 13,5 procenta méně cestujících než loni. A z černých do červených čísel se obrací hospodářské výsledky evropských leteckých gigantů.
Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA) očekává, že ztráty aerolinek v letošním roce kvůli krizi dosáhnout devět miliard dolarů (161 miliard korun) a jejich příjmy se proti loňskému roku sníží o 15 procent.
Miliony eur v minusu
Evropská jednička Air France-KLM přišla ve fiskálním čtvrtletí končícím v červnu o 426 milionů eur, tedy více než 11 miliard korun. Přitom před rokem byla ve stejném období 149 milionů eur v „plusu“. Stále to však představuje zlepšení oproti předcházejícímu čtvrtletí, kdy ztráta společnosti dosáhla 505 milionů eur. Na celkovém poklesu tržeb podepsal především propad nákladní dopravy. Tržby z ní poklesly o více než 41 procent, zatímco tržby z osobní dopravy se propadly o necelých 19 procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.