CZK/€ 24.565 +0,10%

CZK/$ 24.167 -0,24%

CZK/£ 29.173 +0,10%

CZK/CHF 25.362 -0,54%

01. 07. 2022

0 komentářů

Král kryptoměn se ocitl na kolenou

 

Zatímco koncem loňského roku dosahovala hodnota bitcoinu historických rekordů, nyní je král kryptoměn opět na kolenou. Předminulý víkend jeho cena prudce klesla. Poprvé od roku 2020 klesla pod hranici 20 tisíc USD. Na jedné straně lze tento pokles považovat za obrovskou ztrátu, na straně druhé za příležitost k nákupu nejstarší kryptoměny. 

Výprodej odstartoval poté, co americká centrální banka Fed oznámila výrazné zvýšení úrokových sazeb o 0,75 bazického bodu na 1,50 až 1,75 %. Kryptoměny jsou již delší dobu pod tlakem v důsledku zpřísňování měnové politiky v souvislosti s rostoucí inflací. Investoři se odkláněli od rizikovějších aktiv, což vyvrcholilo právě po oznámení nejvýraznějšího zvýšení sazeb za posledních 30 let, nemluvě o tom, že Fed také naznačil, že podobný scénář by se mohl opakovat i v červenci.

Bitcoin pod hranicí 20 tisíc USD

Nadšenci bitcoinu na tyto dny rozhodně nebudou vzpomínat v dobrém. Ještě nedávno se odborníci předháněli v odhadech, kdy král kryptoměn překročí hranici 100 tisíc USD, a nyní se otázka obrátila: „Jak daleko může spadnout?“ Je však důležité si uvědomit, že pokles se netýká pouze kryptoměn, ale i dalších aktiv, jako jsou akcie, indexy atd. Ceny aktiv tlačí dolů také zhoršování životní úrovně v důsledku rostoucích cen a růst cen energií v důsledku energetické krize, nemluvě o tom, že situaci nepomáhá ani válka na Ukrajině. Zatímco před rokem ve stejnou dobu se cena bitcoinu pohybovala kolem 31 tisíc USD a směřovala k novému historickému maximu, dnes se jeho cena pohybuje kolem hranice 20 tisíc USD.

Vývoj ceny bitcoinu v průběhu let. (Zdroj: Coinmarketcap.com)

 

REKLAMA

Potenciál růstu

Pro kryptoměny je z hlediska poptávky určující především jejich růstový potenciál a jejich stále větší etablování v běžném platebním styku. Na druhou stranu je podstatně obtížnější odhadnout vývoj jejich hodnoty na základě ekonomických faktorů, než je tomu u tradičních aktiv. Současně je potřeba poznamenat, že jsou stále velmi volatilní. Stejně jako se však musí potýkat s výraznými poklesy hodnoty, mnohokrát jsme se přesvědčili, že mohou v relativně krátké době vykázat i úžasnou růstovou rally.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

pokles ceny bitcoinu

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022

Kryptoměnová zima

Blíží se kryptoměnová zima: je bitcoin stále dobrou investicí?

Když jste se na začátku tohoto roku zeptali nějakého experta na kryptoměny, jestli se vyplatí kupovat bitcoin, tak jste se nejspíše dočkali kladné odpovědi. Na začátku roku 2022 se odhadovalo, že bitcoin dosáhne letos hodnoty až 100 000 USD. Jiné předpovědi se shodly na hodnotě přes 70 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.