CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

21. 05. 2013

0 komentářů

Korunu ovlivní index podnikatelského sentimentu IFO z Německa

 


 

ECB ve vztahu k měnové politice nadále zastává holubičí postoj a není vyloučeno ani další snižování úrokových sazeb. Jeden ze členů ECB trhům minulý týden znovu připomněl, že varianta negativních úrokových sazeb na vklady bank zde stále existuje. Díky tomu pokračoval americký dolar v růstu, zatímco euro vůči ostatním světovým měnám s výjimkou švýcarského franku oslabilo. Tato měna byla od začátku finanční krize nadhodnocena a předchozí tržní nerovnováha se začíná vracet do normálu. Neúspěch jednání na víkendovém neformálním summitu zemí G7 týkající se uměle vyvolaného poklesu japonského jenu dal obchodníkům pouze zelenou k jeho dalšímu prodeji. Poslední data z Číny ukázala na oslabení výrobního sektoru, nicméně maloobchodní tržby vyšly v souladu s odhady analytiků. Na trhu také zazněly informace o tom, že čínská vláda hodlá rozšířit obchodní pásmo juanu z 1% na 2% ve snaze přiblížit svoji ekonomiku tržnímu modelu. Kromě jiného se objevily spekulace, že vláda v Pekingu plánuje na příští rok ekonomický růst na úrovni 7%, což je výrazně pod cílem 7,5%, se kterým se počítá pro letošní rok. Minulý rok vykázal čínský HDP 7,8%. Co se týče výhledu globální ekonomiky, oživení amerického hospodářství by mělo kompenzovat pokles výkonnosti v Číně, což by v podstatě mělo mít neutrální dopad na Evropu. Zastupující měny USA a Číny v podobě australského dolaru a mexického pesa však na poslední vývoj příslušně zareagovaly.

Koruna během týdne oslabila na 1,5-leté minimum ve vztahu k euru a 8-měsíční minimum vůči americkému dolaru. Slabé ekonomické ukazatele z Německa i České republiky nepodpořily růstové vyhlídky domácí měny. Ve skutečnosti nejnovější údaje podpořily názor, že ČNB bude nucena aktivovat svoji intervenční strategii k udržení cenové stability, neboť úrokové sazby se momentálně nacházejí na technické nule. Tento scénář tak bude limitovat jakýkoliv růstový potenciál koruny.

Hlavní události tohoto týdne

Obchodování s korunou bude tentokrát ve znamení absence klíčových ukazatelů, nicméně pozorně sledován bude předběžný průzkum PMI spolu s indexem podnikatelského sentimentu IFO z Německa. Koruna má vzhledem k úzké provázanosti české a německé ekonomiky tendenci na tyto údaje reagovat.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *