Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Korunní princ Enronu je po pěti letech na svobodě

Investice 17.12.2011 | 21:46 0 Komentářů

Andrew Fastow patřil před deseti lety ke strůjcům bankrotu

Houston – Andrew Fastow, který před deseti lety patřil ke strůjcům bankrotu energetického gigantu Enron, je definitivně svobodný.
Někdejší finanční ředitel se na svobodu dostal po pěti letech, které mu v nápravném zařízení vyměřil soud za finanční machinace a podvody. Sobotní propuštění je víceméně formalitou, jelikož zanedlouho padesátiletý Fastow pobýval od května v takzvaném „domě na půli cesty“ a posléze v domácím vězení.
Enron patřil svého času k největším akciovým společnostem v USA. Na konci roku 2001 ovšem přišel bankrot, když vyšlo najevo, že firma léta nadhodnocovala zisky, zakrývala ztráty a tlačila dolů cenu svých akcií. O práci tehdy přišly tisíce lidí, akcionáři vyčíslili ztráty na více než 60 miliard dolarů.
Z finančního ředitele úředníkem
Soudy za viníky pádu označily bývalého zakladatele firmy Kennetha Laye, generálního ředitele Jeffreyho Skillinga a právě Fastowa. Zatímco prvně jmenovaný zemřel na selhání srdce ještě před vynesením rozsudku, Skilling čeká na nový rozsudek, přestože byl v minulosti odsouzen k 24 letům vězení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.