CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

29. 06. 2018

0 komentářů

Koruna ve forintové pasti, jaký bude třetí kvartál?

 

Koruna se ze zvýšení sazeb příliš dlouho netěšila a včera si hned po ránu vyrazila na výlet nad 26,00 EUR/CZK. Potvrzuje se tak to, na co jsme upozorňovali již na začátku týdne – pro korunu je dnes zásadní nálada na rozvíjejících se trzích a jedno zvýšení domácích sazeb na tom samo o sobě mnoho nezmění.

Loading



 

Při horší náladě (vyšší averzi k riziku) zahraniční hráči jednoduše přivírají své sázky na korunu, kterých mají od konce intervencí otevřený stále velký objem (odhadem desítky miliard euro).

Koruna je o poznání citlivější především na “nám blízké” rozvíjející se trhy (turecká lira, maďarský forint, polský zlotý) a méně ji zajímají třeba výprodeje jihoafrického randu nebo argentinského pesa. To se ostatně ukázalo i během včerejšího obchodování.

Koruna se svezla právě se silnými výprodeji na maďarském forintu, které odrážely na jedné straně obavy z radikálně uvolněné maďarské měnové politiky a na druhé pravděpodobně i strach z ohrožení schengenského systému ve světle probíhajícího migračního summitu.Ten skončil na dnešek v noci dohodou a střední Evropa včetně koruny zjevně v první reakci pocítila úlevu.

Pokud se ale povzneseme nad tyto denní pohyby, je těžké věřit, že se celkově špatná nálada na rozvíjejících se trzích ve třetím kvartále výrazněji zlepší. Zásadním startérem odlivu peněz z rozvíjejících se trhů byl podle nás strach z vyšších amerických sazeb, obavy z protekcionismu a obchodních přestřelek a v neposlední řadě na některých místech politické faktory (Turecko, Brazílie). Tyto negativní vlivy budou pravděpodobně přetrvávat i v následujících měsících a z rozvíjejících se trhů budou peníze dál odtékat.

REKLAMA

To by mělo zanechat své stopy i na koruně, která se opakovaně může dostávat pod tlak. Zvlášť pokud ČNB poměrně jednoznačně vyloučila použití devizových rezerv na tlumení rozkolísanosti české měny. I proto věříme, že se nakonec tento rok dočkáme na podzim ještě jednoho růstu sazeb – pravděpodobně v listopadu, ale se slabou korunou to nakonec může být i dřív…

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *