Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Koruna už do léta výrazněji neposílí, čekají analytici

Investice 11.11.2009 | 09:16 0 Komentářů

Dlouhodobé posilování bude pokračovat, ale pomaleji než dříve

Praha – Česká měna je teď o více než korunu silnější vůči euru než před týdnem. Ve středu se obchodovala kolem 25,45 Kč/EUR a 16,95 Kč/USD. Většina analytiků v anketě Aktuálně.cz však neočekává, že by měna pokračovala v rychlém posilování až znovu k hranici 25 Kč/EUR.
„Koruna začala posilovat již minulý týden před zasedáním ČNB. Poté, co bankovní rada rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny, si připsala další výrazné zisky,“ připomíná analytik Jiří Šimek ze společnosti Citco – Finanční trhy.
Hlavním důvodem posilování koruny však zůstává dobrá nálada na světových trzích. „Ta pomáhá všem středoevropským měnám. Naopak ubližuje americkému dolaru, kam se investoři uchylují v době nejistoty. Při lepší náladě na trzích a větší chuti do rizika naopak dolar opouštějí a přesouvají se do rizikovějších aktiv, kam patří i středoevropské měny,“ vysvětluje Šimek.
#obj_5043Podle analytika Davida Marka z Patria Finance je koruna nyní mírně nadhodnocená. Odhaduje, že v prosinci bude kurz kolem 26,20 koruny za euro, v červnu příštího roku pak kolem 26,10 koruny za euro.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.