Neděle 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Koruna sílí a bude i nadále. Týká se to eura i dolaru

Investice 05.11.2010 | 09:31 0 Komentářů

Opatření americké centrální banky se okamžitě projevilo na oslabení dolaru

Praha – Koruna se dostala na dvouleté maximum vůči euru. Ve čtvrtek se obchodovala i v kurzu  24,38 Kč/EUR. Současně výrazně posilovala i k americkému dolaru a je již jen lehce nad hranicí 17 Kč. I to je rekord, i když tentokrát jen roční.
S posilováním koruny budeme podle analytiků moci počítat i nadále. Týká se to jak eura, ale ještě více dolaru. Ten nyní oslabil v důsledku počínání americké centrální banky (FED), která rozhodla o injekci 600 miliard dolalrů do americké ekonomiky. Chce tím posílit ekonomický růst a snížit vysokou nezaměstnanost.
Přirozenou reakcí je samozřejmě oslabení dolaru. Důsledkem bude nespokojenost exportérů. První hlasy se již ozývají například z Čína a Brazílie. Bojí se posilování národních měn a tím i snížení jejich konkurenceschopnosti.
Exportéři do zámoří mohou mít problém
Samozřejmě, že slábnoucí dolar bude mít vliv  i na domácí ekonomiku. Podle všeho půjde navíc o dlouhodobý trend, protože podle ekonomů bude koruna vůči dolaru posilovat i v příštích měsících. Doplatí na to například výrobci oceli či automobilových dílů, kteří je vyvážejí i do zámoří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.