Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Koruna se v minulém týdnu vyšplhala vůči euru na měsíční maximum

Investice 24.02.2014 | 12:24 0 Komentářů

Dění na devizových trzích během uplynulého týdne dominovala zejména britská měna. Libra navázala na další růst vůči dolaru až na 4-leté maximum poté, co byla 12. února zveřejněna čtvrtletní inflační zpráva BoE, která měla jestřábí charakter (komentář Western Union Business Solutions).

Také euro v polovině týdne atakovalo k dolaru 6-týdenní maximum. Po zveřejnění zápisu z posledního měnového zasedání FOMC, které se konalo v lednu, ale došlo k určité korekci. Kromě vývoje na devizových trzích byla pozornost investorů také zaměřena na události na Ukrajině, kde došlo k eskalaci geopolitického napětí, které vyústilo v krvavé střety. Čerstvá připomínka slabých fundamentů z eurozóny srazila euro ze 6-týdenního maxima vůči dolaru. Podle nejnovějšího výrobního průzkumu PMI tento sektor ekonomiky v únoru stagnoval. V první polovině týdne se ale euru ještě dařilo, když ho podpořily lepší ukazatele bilance běžného účtu, která ukázala na silnou globální poptávku po evropských aktivech.

Během nadcházejících dnů by se situace s eurem mohla opakovat. Jednotná měna by mohla čerpat podporu z pondělního výsledku německého indexu podnikatelského sentimentu Ifo. Růstový potenciál eura bude ovšem limitován pátečními údaji v podobě vývoje nezaměstnanosti a inflace v eurozóně, které by mohly zvýšit obavy z dalšího měnového uvolňování ze strany ECB.

Koruna zahájila nový týden úspěšně, když navázala na předchozí růst vůči euru i dolaru. Domácí měna nakonec v průběhu týdne dosáhla na měsíční maximum k euru a letošní maximum ve vztahu k americkému dolaru. Poptávka po koruně následovala lepší než očekávané výsledky HDP za 4. čtvrtletí. V závěru týdne se ale měny středoevropského regionu ocitly pod prodejním tlakem a i v případě koruny došlo k částečné korekci v souvislosti s děním na Ukrajině.

Další růst koruny může během nadcházejícího týdne omezit zhoršení geopolitické situace na Ukrajině, zatímco určitou obavu představují i očekávaná pondělní makrodata z domácí scény. Analytici budou mít k dispozici nejnovější vývoj průmyslové inflace, která by mohla vykázat další pokles cen.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.