CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

24. 02. 2014

0 komentářů

Koruna se v minulém týdnu vyšplhala vůči euru na měsíční maximum

 


 

Také euro v polovině týdne atakovalo k dolaru 6-týdenní maximum. Po zveřejnění zápisu z posledního měnového zasedání FOMC, které se konalo v lednu, ale došlo k určité korekci. Kromě vývoje na devizových trzích byla pozornost investorů také zaměřena na události na Ukrajině, kde došlo k eskalaci geopolitického napětí, které vyústilo v krvavé střety. Čerstvá připomínka slabých fundamentů z eurozóny srazila euro ze 6-týdenního maxima vůči dolaru. Podle nejnovějšího výrobního průzkumu PMI tento sektor ekonomiky v únoru stagnoval. V první polovině týdne se ale euru ještě dařilo, když ho podpořily lepší ukazatele bilance běžného účtu, která ukázala na silnou globální poptávku po evropských aktivech.

Během nadcházejících dnů by se situace s eurem mohla opakovat. Jednotná měna by mohla čerpat podporu z pondělního výsledku německého indexu podnikatelského sentimentu Ifo. Růstový potenciál eura bude ovšem limitován pátečními údaji v podobě vývoje nezaměstnanosti a inflace v eurozóně, které by mohly zvýšit obavy z dalšího měnového uvolňování ze strany ECB.

Koruna zahájila nový týden úspěšně, když navázala na předchozí růst vůči euru i dolaru. Domácí měna nakonec v průběhu týdne dosáhla na měsíční maximum k euru a letošní maximum ve vztahu k americkému dolaru. Poptávka po koruně následovala lepší než očekávané výsledky HDP za 4. čtvrtletí. V závěru týdne se ale měny středoevropského regionu ocitly pod prodejním tlakem a i v případě koruny došlo k částečné korekci v souvislosti s děním na Ukrajině.

Další růst koruny může během nadcházejícího týdne omezit zhoršení geopolitické situace na Ukrajině, zatímco určitou obavu představují i očekávaná pondělní makrodata z domácí scény. Analytici budou mít k dispozici nejnovější vývoj průmyslové inflace, která by mohla vykázat další pokles cen.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *