CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

25. 06. 2013

0 komentářů

Koruna pod tlakem?

 


 

Prohlášení Fedu přišla po summitu zemí G8 v Irsku, který nabídl nevýrazný výhled globální ekonomiky. V Číně vyvstaly obavy, že zpřísnění úvěrových podmínek by mohlo zbrzdit hospodářský růst více, než vláda v Pekingu původně zamýšlela. Ze strany ratingových agentur Fitch a Moody’s zazněly obavy ze stínového bankovního systému v Číně a zátěží, kterými aktuálně prochází. Tento názor potvrdil i předběžný index výrobní aktivity HSBC PMI, který klesl na nové 9-měsíční minimum. Tento pokles byl zvláště zneklidňující z důvodu oslabení subkomponentu nových objednávek, který slouží jako předstihový indikátor, jenž klesl na 10-měsíční minimum. Vzhledem k méně příznivému výhledu druhé největší ekonomiky světa a očekávanému omezení programu kvantitativního uvolňování Fedu není příliš velkým překvapením, že trhy pokračovaly v uzavírání carry trade obchodů.

Tento výprodej však nebyl omezen pouze na měny rozvíjejících se trhů. Pod tlak se během týdne dostala také norská koruna poté, co tamní centrální banka revidovala směrem dolů další výhled úrokových sazeb. Slabá inflace, nepříznivá situace na trhu práce a oslabení podnikatelského sentimentu přiměly norského premiéra učinit opatrná prohlášení na adresu budoucího výhledu norské ekonomiky. Australský a novozélandský dolar shodně utrpěly značné ztráty a to nejen na základě nejnovějších dat z Číny, ale také na základě lokálních ukazatelů. Výsledek HDP za 1. čtvrtletí na Novém Zélandu byl oproti očekávání analytiků pouze poloviční. Česká měna zažila relativně zajímavý týden.

Navzdory dění na vyspělých trzích a poklesu ostatních měn středoevropského regionu se ji podařilo udržet na hodnotách z předchozího týdne, než v samotném závěru došlo k částečnému vybírání zisků. Koruna překvapivě nijak výrazněji nezareagovala na poslední komentáře viceguvernéra ČNB Tomšíka, který uvedl, že se přiklání k měnovým intervencím proti koruně jako alternativní nástroj měnové politiky. Tyto komentáře přišly po zveřejnění slabší než očekávané inflace, jejíž výsledek byl kompenzován vyšším přebytkem běžného účtu. Koruna kromě jiného setrvala v relativně úzkém pásmu i v průběhu událostí na domácí politické scéně, které vyvrcholily rezignací premiéra Nečase na post českého premiéra.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden proběhne měnové zasedání ČNB a s ohledem na poslední komentáře centrální banky by obchodníci s korunou mohli mít zájem revidovat dění ze září 2011, kdy švýcarská centrální banka zahájila svůj intervenční program proti franku. Není důvod se domnívat, že ČNB obdobně jako SNB nastaví minimální kurz koruny vůči euru, ale také není pochyb o tom, jaké mělo toto opatření prospěšné účinky na ekonomiku země helvétského kříže. Investoři budou tento týden na trhu s korunou mimořádně opatrní vzhledem k posledním komentářům ČNB a slabším makrodatům, která zvyšují pravděpodobnost měnové intervence, což by korunu vystavilo mimořádnému tlaku.

REKLAMA

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *