Úterý 04. srpna. Svátek má Dominik.

Koruna pod tlakem vysokých amerických úroků…

Investice 18.05.2018 | 14:41 0 Komentářů

Koruna se znovu dostává pod tlak. Ne že by se doma dělo něco velmi překvapivého. Klíč k výprodejům je třeba opět hledat za našimi hranicemi. Americké výnosy míří dál a dál vzhůru a celé skupině rozvíjejících se trhů včetně české koruny se proto nedaří.

Nejvíce to samozřejmě dopadá na nejrizikovější lokality včetně Argentiny. Ta před rokem vydala bez větších problémů 100letý dluhopis a dnes žádá o pomoc MMF – kromě zřejmých problémů samotné Argentiny je klíčové, že investorům již nestačí výnos 8 % u Argentiny (která v posledních letech zbankrotovala šestkrát) ve chvíli, kdy výnos “bezpečného” amerického 10letého dluhopisu nese více než tři procenta (nejvíce za posledních sedm let).

V prostředí super nízkých bezpečných výnosů byli i konzervativní investoři nuceni hledat zhodnocení svých peněz v nebezpečnějších vodách včetně Argentiny, Turecka a ostatně i střední a východní Evropy (i když zde je rizikovost o poznání nižší). Teď se pomalu vrací zpět. A s blížícím se obratem měnové politiky v eurozóně bude tento návrat peněz do konzervativnějších pozic pokračovat.

Konec evropské měnové expanze (politiky QE) sice není hotovou věcí. V posledních týdnech šla ale pravděpodobnost vzhůru. A to díky stejnému důvodu, kvůli kterému ostatně zrychlil i nárůst amerických výnosů – kvůli vyšším cenám ropy. Jejich nárůst do okolí 80 USD za barel znamená jediné – inflace v eurozóně v průběhu června a července vystoupá k pěkným 1,7 % a část drahých pohonných hmot a energií by se tentokrát mohla promítnout i do jádrové inflace. V takovém prostředí by se ECB mohlo lehčeji uvažovat o konci QE, nehledě na trochu pomalejší výkon ekonomiky. Pro rozvíjející se trhy to ovšem bude další špatná zpráva.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.