Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Koruna pod 25,50 CZK/EUR

Investice 16.12.2019 | 18:09 0 Komentářů
Koruna na úvod předvánočního týdne atakovala nejsilnější hodnotu za posledního půl roku. Poprvé od počátku července otevřela pod hladinou 25,50 CZK/EUR. Pomohl jí k tomu pozitivní sentiment na globálních finančních trzích; posilovaly i okolní měny regionu.

Vlnu optimismu po čtvrtečním jednoznačném vítězství konzervativců v britských parlamentních volbách během povzbudily víkendové zprávy z kolbiště obchodních válek. Nejenže nedošlo k dalšímu navýšení tarifů na vzájemný americko-čínský obchod, ale zdá se, že byla uzavřena hrubá dohoda, detaily by měly být dojednány v lednu.
Z pohledu centrální banky došlo k znatelné redukci hlavních vnějších rizik – riziko brexitu bez dohody a eskalace obchodních válek. Na straně druhé pokračuje zhoršování ekonomické situace v eurozóně, zejména v průmyslu. Ani dnes zveřejněná tuzemská data zvýšení sazeb či silnější koruně nenahrávají. Ceny průmyslových výrobců sice nespadly tak, jak jsme čekali, desinflační trend je však neoddiskutovatelný. Na platební bilanci je patrné jak zhoršování bilance zahraničního obchodu, tak větší repatriace zisků směrem k zahraničním vlastníkům tuzemských firem.
Jan Vejmělek
Ekonom Komerční banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.