CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

04. 06. 2013

0 komentářů

Koruna očekává nejnovější makrodata

 


 

Americká data zvýšila spekulace, že se Fed přiblížil ukončení programu kvantitativního uvolňování, což dolar podpořilo. Růstové momentum dolaru však následně vyprchalo a politické události v Evropě pomohly v závěru týdne k posílení jednotné měny. Evropská komise o minimálně rok prodloužila Francii, Španělsku, Holandsku, Portugalsku, Polsku a Slovinsku lhůtu pro dodržení svých fiskálních rozpočtů. Zmírněním rozpočtových škrtů v těchto šesti zemích EK doufá, že dojde k oživení ekonomické aktivity, která by tyto země učinila více konkurenceschopnými. Koruna během týdne nejvíce profitovala z absence makrodat z domácí ekonomiky a z vybírání předchozích zisků. Česká měna kromě jiného těžila z lepších výsledků podnikatelské důvěry v Německu a z posílení ostatních měn středoevropského regionu. Maďarský forint zpevnil díky očekávanému zasedání tamní centrální banky, jehož výsledkem bylo dle původního předpokladu snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Růstový potenciál koruny byl částečně limitován komentáři ze strany OECD, která revidovala výhled ekonomického růstu ČR pro letošní rok na –1,1% a vyzvala centrální banku ke zvážení implementace kvantitativního uvolňování. Za pozornost také stojí komentář guvernéra ČNB Singera, který uvedl, že nejbližší možné datum pro zavedení eura je 2019.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden dostanou obchodníci s korunou k dispozici další řadu nejnovějších ekonomických ukazatelů. Zveřejněna bude bilance zahraničního obchodu, maloobchodní tržby a finální výsledek HDP za 1. čtvrtletí. Začátkem týdne budou mít investoři ještě příležitost posoudit situaci ve výrobním sektoru na základě průzkumu PMI. Všeobecně se očekává, že tempo poklesu tohoto sektoru by mělo zpomalit. Hospodářský růst zůstane s největší pravděpodobností v oblasti kontrakce, i když je tento údaj zastaralý. V případě dalšího poklesu spotřebitelské poptávky, nižšího exportu a poklesu průmyslové výroby by koruna mohla rychle korigovat své zisky z předchozího týdne a vrátit se zpět k oslabujícímu trendu.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *