Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Koruna očekává nejnovější makrodata

Makro 04.06.2013 | 03:09 0 Komentářů

Obchodování na devizových trzích by bylo během uplynulého týdne vzhledem k absenci klíčových ekonomických ukazatelů, rizikových událostí a pondělnímu státnímu svátku ve Velké Británii a USA velmi klidné. Upravování pozic ze strany obchodníků ke konci měsíce však nakonec tržní volatilitu zvýšilo a svým dílem nakonec přispěly i americké údaje v podobě cen nemovitostí a indexu spotřebitelské důvěry, které vzrostly na 7leté a 5leté maximum (komentář Western Union Business Solutions).

Americká data zvýšila spekulace, že se Fed přiblížil ukončení programu kvantitativního uvolňování, což dolar podpořilo. Růstové momentum dolaru však následně vyprchalo a politické události v Evropě pomohly v závěru týdne k posílení jednotné měny. Evropská komise o minimálně rok prodloužila Francii, Španělsku, Holandsku, Portugalsku, Polsku a Slovinsku lhůtu pro dodržení svých fiskálních rozpočtů. Zmírněním rozpočtových škrtů v těchto šesti zemích EK doufá, že dojde k oživení ekonomické aktivity, která by tyto země učinila více konkurenceschopnými. Koruna během týdne nejvíce profitovala z absence makrodat z domácí ekonomiky a z vybírání předchozích zisků. Česká měna kromě jiného těžila z lepších výsledků podnikatelské důvěry v Německu a z posílení ostatních měn středoevropského regionu. Maďarský forint zpevnil díky očekávanému zasedání tamní centrální banky, jehož výsledkem bylo dle původního předpokladu snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Růstový potenciál koruny byl částečně limitován komentáři ze strany OECD, která revidovala výhled ekonomického růstu ČR pro letošní rok na –1,1% a vyzvala centrální banku ke zvážení implementace kvantitativního uvolňování. Za pozornost také stojí komentář guvernéra ČNB Singera, který uvedl, že nejbližší možné datum pro zavedení eura je 2019.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden dostanou obchodníci s korunou k dispozici další řadu nejnovějších ekonomických ukazatelů. Zveřejněna bude bilance zahraničního obchodu, maloobchodní tržby a finální výsledek HDP za 1. čtvrtletí. Začátkem týdne budou mít investoři ještě příležitost posoudit situaci ve výrobním sektoru na základě průzkumu PMI. Všeobecně se očekává, že tempo poklesu tohoto sektoru by mělo zpomalit. Hospodářský růst zůstane s největší pravděpodobností v oblasti kontrakce, i když je tento údaj zastaralý. V případě dalšího poklesu spotřebitelské poptávky, nižšího exportu a poklesu průmyslové výroby by koruna mohla rychle korigovat své zisky z předchozího týdne a vrátit se zpět k oslabujícímu trendu.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.