Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Koruna neposílí, ČNB zhoršila odhad vývoje ekonomiky

Investice 02.02.2012 | 15:25 0 Komentářů

Nová prognóza počítá i s růstem inflace nad tříprocentní hranici

Česká národní banka zhoršila odhad vývoje ekonomiky pro letošní i příští rok. Letos čeká centrální banka stagnaci a příští rok růst ekonomiky o 1,9 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Miroslav Singer. V listopadu přitom ČNB počítala letos s růstem o 1,2 procenta a příští rok o 2,7 procenta.
ČNB tak následuje ministerstvo financí, které v úterý rovněž zhoršilo odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. MF také počítá se stagnací ekonomiky, respektive s mírným růstem hrubého domácího produktu o 0,2 procenta. V říjnu odhadoval úřad jednoprocentní růst. Ministerstvo ovšem nevylučuje ani recesi české ekonomiky. V roce 2013 by se měl ekonomický výkon Česka zvýšit podle odhadů MF o 1,6 procenta.
„Celá nová situační zpráva by se dala zjednodušeně nazvat kompromisem mezi základním scénářem poslední prognózy a jejím alternativním scénářem,“ uvedl Singer.
ČNB v listopadu totiž vypracovala rovněž alternativní scénář vývoje, který počítal se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by ekonomika klesla o 0,4 procenta. „Není tak důležité, že nové odhady jsou horší ve srovnání se základním scénářem listopadové prognózy. Důležitější je, že je to optimističtější než ten alternativní scénář,“ dodal guvernér.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.