CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

08. 02. 2019

0 komentářů

Koruna na vedlejší koleji

 

Půl hodiny navíc na únorovém zasedání potřebovali centrální bankéři k potvrzení stávajících úrokových sazeb. Podle očekávání se sice hlasy pro vyšší sazby našly i tentokrát, nicméně zůstaly ve výrazné menšině.

Loading



 

ČNB s ohledem na rizika a nejistoty dala přednost stabilitě, avšak možnost zvýšení sazeb v letošním roce samozřejmě vůbec nevyloučila. Rozhodnutí bankovní rady podpořila i nová prognóza, která předpokládá nejenom téměř neměnné sazby na horizontu 1,5 roku, ale opět i výrazné posílení koruny.

ČNB alespoň není už tak optimistická, pokud jde o růst ekonomiky, který pro letošní rok srazila o 0,4 procentního bodu na 2,9 %. Vzhledem k tomu, jak se přepisují výhledy ekonomiky eurozóny (např. Evropská komise včera: z 1,9 % na 1,3 %), je ovšem stále možné považovat očekávání tuzemské centrální banky stále za velmi optimistické. Zvlášť když k tomu připočteme i předpoklad postupného zrychlování ekonomiky, aby její tempo v závěru roku dokonce překonalo tři procenta.

Prognóza ČNB se tak nejspíše dočká další korekce. Akcelerace přijde na řadu zřejmě později a rovněž i zvýšení sazeb nebude na pořadu dne dříve než ve druhé půlce roku. Bez ohledu na korunu, které se stále nechce posilovat tak rychle, jak počítá výhled ČNB.

Navíc se už na únorovém zasedání ukázalo, že dříve spolehlivé schéma rozhodování založené na myšlence „čím slabší koruna, tím vyšší sazby“ neplatí automaticky. Nejistoty a rizika, převážně externí povahy, totiž slabší korunu odsunuly na vedlejší kolej. Svědčí o tom i slova guvernéra o tom, že ČNB nebyla pod žádným tlakem sazby zvyšovat. Navíc prý nebylo ani jisté, zda by dalších 25 bodů na sazbách mohlo koruně v dané chvíli vůbec pomoci.

REKLAMA

Předpokládáme, že v nejbližších měsících budou z evropské a posléze i z české ekonomiky přicházet slabší čísla, která rychlejší utahování měnové politiky u nás (a zřejmě ani v eurozóně) podporovat nebudou. Dokud se nevyjasní, jak (či zda vůbec) proběhne brexit, zda je německá ekonomika v recesi, jestli se už vzchopil automobilový trh v Evropě a Číně, nebo co hodlá činit ECB, není opravdu kam pospíchat.

Předpokládáme, že ČNB se ke zvyšování úrokových sazeb opět vrátí, nicméně nebude to dříve než ve druhé polovině roku, kdy se zvedne mlha nad aktuálními riziky a nejistotami. Ambice zvyšovat sazby však bude nepochybně výrazně menší než třeba loni, a tak návrat k tzv. normálním sazbám se odkládá dále do budoucnosti.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *