Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Koruna na několikaletých minimech

Středoevropské měny, včetně české koruny, zaznamenávají v posledních dnech výrazné propady a dostávají se na dlouhodobá minima.

Společně s českým akciovým trhem dnes opět oslabuje také česká koruna, která se dostala na hladinu, kde se naposledy obchodovala začátkem listopadu. V průběhu dne se tak dostala velmi blízko třicetikorunové hranici, kde byla naposledy na začátku srpna 2005.

Dnešním maximem bylo 29,65 korun za euro, odpoledne se však dostavila tradiční korekce a momentálně je na 29,42 korun za euro. K dolaru koruna oslabila na úroveň 23,55 korun za dolar, kde se naposledy obchodovala v dubnu 2006.

Pod prodejním tlakem dnes byly od rána také polský zlotý a maďarský forint. Polská měna oslabovala i přes jakékoli makrodata, maďarská měna je v nelibosti již delší dobu a nepomohlo jí ani zveřejnění plánů na podporu klesající ekonomiky, zahrnující snížení zdanění práce a zvýšení DPH spolu se změnami v sociálním a důchodovém systému.

Investoři hledí na všechny měny jako ne jedno rizikové aktivum a nedělají mezi jednotlivými měnami velké rozdíly. Jejich averzi pak dnes ještě zvýšila zpráva od agentury Moody´s, která varovala před problémy bank angažujících se ve střední a východní Evropě.  

Zdroj: Patria

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.