Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Koruna je vůči euru na 2-měsíčním maximu

Investice 26.08.2013 | 14:43 0 Komentářů

Během uplynulého týdne došlo u měn rozvíjejících se trhů k masivnímu výprodeji v očekávání zveřejnění zápisu z posledního měnového zasedání FOMC. Investoři spekulovali, že by v něm Fed mohl signalizovat omezení programu kvantitativního uvolňování již během nadcházejícího září. V důsledku toho došlo k poklesu indické rupie vůči dolaru na historické minimum a indonéské rupie na 4-leté minimum (komentář Western Union Business Solutions).

V Turecku tamní centrální banka trhy překvapila zvýšením úrokových sazeb o 50 bazických bodů ve snaze zmírnit výprodej turecké liry. Představitelé měnové politiky v Brazílii zrušili plánovanou účast na ekonomickém setkání v americkém Jackson Hole, aby měli kontrolu nad pohyby brazilské měny. Výrazné ztráty také zaznamenaly malajský ringit a jihoafrický rand. Investoři přistoupili k vybírání prostředků ze zemí s vysokým deficitem veřejných financí vzhledem k očekávání ukončení levného financování. Jejich obavy se do značné míry naplnily, když zápis FOMC naznačil všeobecný konsenzus v řadách představitelů Fedu s červnovým zhodnocením Bernankeho, který v té době naznačil možné omezení podpůrných opatření během září v závislosti na ekonomických datech. Koruna zcela ignorovala informaci o rozpuštění Sněmovny i plánované konání předčasných voleb na konci října. Její růst ve druhé polovině týdne byl především založen na lepším výsledku německého výrobního sektoru. Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám obou zemí jsou tak příznivá data z německé ekonomiky pozitivní i pro českou měnu. Ve vztahu k euru se koruně podařilo posílit na 2-měsíční maximum, ale její další růst bude limitován přetrvávající hrozbou měnových intervencí ze strany ČNB.

Hlavní události tohoto týdne

I tento týden bude obchodování s českou měnou ve znamení absence nových ekonomických dat. Dosud se koruně úspěšně dařilo čelit tlaku spojeným s nejistotou na domácí politické scéně a výprodeji na rozvíjejících se trzích. V případě růstového trendu eura by mohla do určité míry profitovat i koruna, avšak jakýkoliv rapidní růst by se s největší pravděpodobností setkal s reakcí centrální banky.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.