CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

26. 08. 2013

0 komentářů

Koruna je vůči euru na 2-měsíčním maximu

 


 

V Turecku tamní centrální banka trhy překvapila zvýšením úrokových sazeb o 50 bazických bodů ve snaze zmírnit výprodej turecké liry. Představitelé měnové politiky v Brazílii zrušili plánovanou účast na ekonomickém setkání v americkém Jackson Hole, aby měli kontrolu nad pohyby brazilské měny. Výrazné ztráty také zaznamenaly malajský ringit a jihoafrický rand. Investoři přistoupili k vybírání prostředků ze zemí s vysokým deficitem veřejných financí vzhledem k očekávání ukončení levného financování. Jejich obavy se do značné míry naplnily, když zápis FOMC naznačil všeobecný konsenzus v řadách představitelů Fedu s červnovým zhodnocením Bernankeho, který v té době naznačil možné omezení podpůrných opatření během září v závislosti na ekonomických datech. Koruna zcela ignorovala informaci o rozpuštění Sněmovny i plánované konání předčasných voleb na konci října. Její růst ve druhé polovině týdne byl především založen na lepším výsledku německého výrobního sektoru. Vzhledem k těsným ekonomickým vazbám obou zemí jsou tak příznivá data z německé ekonomiky pozitivní i pro českou měnu. Ve vztahu k euru se koruně podařilo posílit na 2-měsíční maximum, ale její další růst bude limitován přetrvávající hrozbou měnových intervencí ze strany ČNB.

Hlavní události tohoto týdne

I tento týden bude obchodování s českou měnou ve znamení absence nových ekonomických dat. Dosud se koruně úspěšně dařilo čelit tlaku spojeným s nejistotou na domácí politické scéně a výprodeji na rozvíjejících se trzích. V případě růstového trendu eura by mohla do určité míry profitovat i koruna, avšak jakýkoliv rapidní růst by se s největší pravděpodobností setkal s reakcí centrální banky.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *