Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí. ČNB čeká test

Investice 17.03.2015 | 16:39 0 Komentářů

Spekulanti v příštích týdnech otestují vůli centrálních bankéřů držet kurzový závazek k euru. ČNB to zvládne bez problémů, shodují se analytici.

Koruna je k euru nejsilnější od intervencí. ČNB čeká test

Praha – Spekulanti se budou snažit v souvislosti s posilováním koruny testovat hranici 27 korun za euro v nejbližších týdnech nebo v době nízké aktivity na trhu, tedy v letních měsících. Vyplývá to z vyjádření ekonomů na dotaz ČTK. Česká národní banka, která chce držet korunu poblíž 27 Kč za euro, nebude podle analytiků mít problém zabránit posílení koruny pod tuto hranici.

Koruna dnes posílila až na 27,14 korun za euro, v 16:00 byla na 27,17 Kč/EUR. To jsou hodnoty, na kterých byla česká měna naposledy v listopadu 2013, kdy ČNB zahájila devizové intervence s cílem korunu oslabit.

„ČNB by s pravděpodobností 101 procent nedovolila posílení kurzu pod hranici kurzového závazku, tedy 27 korun za euro,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek. V posledních dnech se ke kurzu koruny vyjádřili členové bankovní rady, kteří závazek ČNB potvrdili. „Pokud by nestačila slova, přijde ČNB na trh s korunami, jichž se může ‚vyrobit‘ neomezené množství,“ dodal Marek.

I podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka je ČNB připravena přílišnému posílení koruny zabránit. „Překonání hranice by tak vůbec nepřišlo, nebo by bylo opravdu jen minimální,“ uvedl.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal, dodal, že pokud k takovému vývoji dojde, přijde buď během následujících několika málo týdnů nebo o prázdninách. Nicméně Dřímal očekává, že koruna v následujících měsících bude k euru oslabovat. Důvodem bude tradiční jarní odliv dividend do zahraničí a s tím spojená poptávka po eurech.

Případné testování hranice 27 Kč/EUR by podle hlavního analytika Ery Jana Bureše bylo spíše krátkým pokusem než dlouhotrvající bitvou mezi centrální bankou a spekulanty. „ČNB by neměla mít problém tuto hranici ubránit. ČNB je v případě oslabení koruny v zásadě neomezeným pánem – teoreticky může natisknout nových peněz, kolik bude chtít. Prakticky jí v tom může podobně jako ve Švýcarsku bránit pouze tlak veřejnosti,“ uvedl.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Na trhu centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel. ČNB deklarovala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.