Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Koruna dál posiluje. Euro je nejlevnější za rok a půl

Investice 14.04.2010 | 18:03 0 Komentářů

Vyplatí se nakoupit eura na dovolenou? Analytici nejsou jednotní

Praha – Česká měna je teď nejsilnější od listopadu 2008. Devizový kurz České národní banky dnes klesl na 25,045 koruny za euro. Za poslední dva měsíce si česká měna polepšila vůči euru o celou korunu.
Obchodování dnes dokonce krátce prolomilo hranici 25 korun za euro. „Po dnešním posílení je koruna druhou nejrychleji posilující měnou v regionu po polském zlotém,“ říká analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.
„Koruna si v posledních měsících připisuje zisky díky mírnému světovému oživení ekonomiky,“ vysvětluje Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. „Dalším faktorem může být odklon investorů od eura, které je nyní v problémech kvůli situaci v Řecku a jiných státech. Hráči na trhu prodávají euro a kupují mimo jiné měny středoevropského regionu,“ dodává.
Nejlevnější euro bylo k dostání předloni v létě, což přivítali hlavně Češi na dovolené v zahraničí. V červenci 2008 se kurz dokonce dostal těsně pod 23 korun za euro. Na příliš silnou korunu si tehdy naopak stěžovali exportéři, kterým se kvůli ní snižovaly zisky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.