Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Koruna dál posiluje. Euro je nejlevnější za rok a půl

Investice 14.04.2010 | 18:03 0 Komentářů

Vyplatí se nakoupit eura na dovolenou? Analytici nejsou jednotní

Praha – Česká měna je teď nejsilnější od listopadu 2008. Devizový kurz České národní banky dnes klesl na 25,045 koruny za euro. Za poslední dva měsíce si česká měna polepšila vůči euru o celou korunu.
Obchodování dnes dokonce krátce prolomilo hranici 25 korun za euro. „Po dnešním posílení je koruna druhou nejrychleji posilující měnou v regionu po polském zlotém,“ říká analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.
„Koruna si v posledních měsících připisuje zisky díky mírnému světovému oživení ekonomiky,“ vysvětluje Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin. „Dalším faktorem může být odklon investorů od eura, které je nyní v problémech kvůli situaci v Řecku a jiných státech. Hráči na trhu prodávají euro a kupují mimo jiné měny středoevropského regionu,“ dodává.
Nejlevnější euro bylo k dostání předloni v létě, což přivítali hlavně Češi na dovolené v zahraničí. V červenci 2008 se kurz dokonce dostal těsně pod 23 korun za euro. Na příliš silnou korunu si tehdy naopak stěžovali exportéři, kterým se kvůli ní snižovaly zisky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.