Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Kontrola na pozemkovém fondu potvrdila rozkrádačku

Investice 10.12.2009 | 21:01 0 Komentářů

Státní úřad má na krku další velkou restituční kauzu

Praha – Hloubková kontrola na Pozemkovém fondu České republiky (PF) prokázala machinace s restitučními nároky na pražském pracovišti. Závěry vnitřního auditu, který potvrzuje rozkrádání státního majetku, obdrželi minulý týden členové prezídia a dozorčí rady PF.
„Z prověřovaných 2578 spisů kontrola zjistila nedostatky v 884 případech. Někdy odhalila u jednoho spisu i více pochybení, takže celkem se počet chyb vyšplhal na 1214,“ uvádí se v dokumentu, který má týdeník EURO k dispozici. Do jakých podvodů se státní fond namočil tentokrát? Sehraná parta vysoce postavených úředníků a jejich pomocníků zvenčí zařídila některým restituentům přecenění majetkových nároků. Protiprávní, ale bohaté. V jednom případě se restituční „šek“ zvýšil z 241 tisíc korun na celých 5,9 milionu korun. Dohromady představuje nadhodnocení nároků asi 114 milionů korun.
Chybně byly také vyměřeny nároky za bezmála 50 milionů.
Konečný vývar pro lidi, zapojené do operace, by mohl vynést téměř miliardu korun, kdyby obohacené nároky stihli proměnit v pozemky a prodat je. Oškubaný by byl jako obvykle stát. Kauza, kterou se fond snažil dlouho tajit, snese srovnání s takzvaným zvláštním režimem, při němž PF přihrál lukrativní pozemky spekulantům. Aféra má soudní dohru trvající dodnes. A soudům se nevyhne ani zvláštní režim č. 2.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.