Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Konjunktura se ve světě začíná zadrhávat – potvrdí to i dnešní důležitá data z USA?

Investice 01.06.2012 | 10:54 0 Komentářů

Špatné zprávy z globální ekonomiky se nám začínají tak nějak hromadit. Epicentrum problémů sice zůstává v eurozóně (především pak ve Španělsku), avšak negativní překvapení se začínají rodit i mimo Evropu – v USA a dokonce i v Asii. (Jan Čermák, analytik ČSOB)

Začněme tedy v Asii, kde asi nejvíce znepokojivé zprávy přicházejí z Číny, kde známky zpomalení nejsou vidět jen na přepáleném trhu nemovitostí, ale také i v průmyslu (viz dnes ráno zveřejněný slabý výsledek indexu PMI). A to je velmi nepříjemné, neboť Čína je továrnou pro zbytek světa, a tudíž, pokulhává-li nálada mezi čínskými průmyslníky, není možné to bagatelizovat.
 
Vedle Asie byly v posledních měsících tahounem globálního růstu rovněž Spojené státy, jejichž ekonomika se díky relativně malé provázanosti s Evropou zdála být rovněž vcelku odolná vůči eurokrizi. Nicméně i zde se v průzkumech podnikatelských nálad, resp. na klíčovém trhu práce, rýsují známky zpomalení.

O tom, zdali tomu tak je, resp. o tom, zdali se lze podepsat pod výrok stvrzující zpomalení americké ekonomiky, do značné míry rozhodnou dnes odpoledne zveřejněná makroekonomická data – konkrétně měsíční report z trhu práce (tzv. payrolls) a celonárodní index podnikatelské nálady v průmyslu (ISM). Naneštěstí naše odhady ukazují na to, že série lehce negativních překvapení by mohla dnes v USA pokračovat, což samozřejmě ještě dále vyšponuje náladu na vystresovaných finančních trzích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.