Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Kongres schválil Obamovu zdravotní reformu

Americký prezident Barack Obama prosadil v Kongresu schválení přelomové zdravotní reformy. Ta si v následujících letech vyžádá náklady ve výši zhruba 940 miliard dolarů.

Náklady na zdravotní reformu by podle současných odhadů měly činit 940 miliard dolarů rozprostřených do následujících deseti let. Tyto náklady by však neměly podle prezidenta Obamy zvýšit zadlužení USA. Počítá se s tím, že by během příštích 20 let měla ušetřit vládě přes bilion dolarů.

Demokraté k prosazení zákona ve Sněmovně reprezentantů potřebovali 216 hlasů. Nakonec pro návrh hlasovalo 219 z 235 demokratů, ale ani jeden republikán. Ti jsou zásadně proti. Reforma podle nich neúměrně zatíží stát a povede k vyššímu schodku a daním. Senát reformu schválil již loni.

Reforma zdravotnictví sleduje dva základní cíle: zpřístupnit zdravotní pojištění drtivé většině obyvatel USA a snížit celkové náklady na chod zdravotnictví. Toho chce dosáhnout například "vytvořením zvláštní burzy, na níž by pojišťovny zveřejňovaly své nabídky, a Američané by si tak na ní mohli koupit pojištění levněji než nyní. Pokud by ani v takovém případě na pojištění nedosáhli, získali by na jeho pořízení daňovou úlevu," píše v komentáři k reformě server iHNed.cz.

Zdroj:
iHNed.cz, Cyrrus 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.