Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Kongres na cestě obejít fiskální útes

Investice 11.12.2013 | 10:36 0 Komentářů

Vpravdě unikátní pravidlo, že američtí zákonodárci řeší rozpočtové dohody vždy za minutu dvanáct a tudíž výsledkem je hospodaření v rozpočtovém provizorium, by možná mohlo být ku prospěchu věci konečně porušeno. (Komentář ČSOB)

Klíčoví vyjednavači v americkém Kongresu se totiž přiblížili kompromisní dohodě, která by fakticky zajistila bezproblémové hospodaření federální vlády až do konce roku 2015. Rýsující se dohoda, která pouze marginálně upravuje dříve naplánované střednědobé fiskální cíle (výdaje by měly být navýšeny jen o 63 mld. USD, neboli o 0,3 % HDP), by mohla být oběma komorami parlamentu schválena ještě do konce roku. Pokud by se tak stalo, mělo by to jeden zásadní efekt – USA by se na federální úrovni vyhnuly opětovné (částečné) uzavírce federálních úřadů, která ekonomiku – především pak důvěru podnikatelů a spotřebitelů – potrápila v průběhu října.S dvouletou dohodou by tak americká ekonomika dostala stabilnější fiskální rámec, který by byl jen ku prospěchu věci.

Dodejme, že nadějně se odvíjející rozpočtová jednání v Kongresu neřeší jinou hrozbu – a to dosažení limitu pro výši federálního dluhu. Ten byl dočasně suspendován a dostane se do hry zpět v průběhu února. Podzimní politická porážka republikánů, kteří chtěli dluhový strop (resp. jeho nenavýšení) použít jako trumf k dosažení jiných fiskálních cílů a neuspěli, byla natolik poučná, že se do podobného dobrodružství nebudou chtít na počátku roku 2014 znovu pustit. Tím spíše, že volby do Sněmovny reprezentantů budou za rohem, respektive za ¾ roku.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.